دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
اقتصاد روایی

اقتصاد روایی
چگونه داستان‌ها ویروسی می‌شوند و به شکل‌گیری رخدادهای بزرگ اقتصادی می‌انجامند

نسخه الکترونیک اقتصاد روایی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی اقتصاد روایی

اقتصاد یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی انسان است. انسان‌ در زندگی روزمره‌ی خود همواره با اقتصاد سر و کار دارد. یا زندگی خود را با آن می‌گذارند و ادامه‌ی حیاتش را با آن تضمین می‌کند یا در پی تأمین آن به حد کفایت در زندگی‌اش است. به همین دلیل کسی در دنیا وجود ندارد که بگوید سر وکاری با اقتصاد ندارد. به دلیل این‌که اقتصاد وجه مهمی از زندگی همه‌ی ما انسان‌ها را تشکیل می‌دهد، پس باید آگاهی و دیدی درست نسبت به آن داشته باشیم. امروزه با وضعیت خاص اقتصادی کشوها و حباب‌های زیادی که زندگی همه‌ی ما را فراگرفته‌،  آگاهی داشتن درباره‌ی اقتصاد و عوامل تأثیرگذار بر آن اهمیت دارد، اما برخی از کتاب‌ها به دلیل این‌که بسیار تخصصی‌ و ثقیل‌اند، مطلوب خوانندگان و عوام علاقه‌مند به اقتصاد قرار نمی‌گیرد. کتاب اقتصاد روایی نوشته‌ی رابرت جی. شيلر دیدگاه و آگاهی درست و ساده‌ای نسبت به اقتصاد و تاثیرات آن بر روی زندگی‌مان، می‌دهد.

درباره کتاب اقتصاد روایی

کتاب اقتصاد روایی نوشته‌ی رابرت جی شیلر درباره‌ی این است که چگونه داستان‌های ویروسی رخدادهای بزرگ اقتصادی را می‌سازند. این کتاب، کتابی اقتصادی-روایی است که درباره‌ی تحولات اقتصادی از زاویه‌ای جدید صحبت می‌کند.

کتاب اقتصاد روایی، کتابی ساده و روان است که به اقتصاد و علم اقتصاد با دیدگاهی بدیع و نوین نگاه کرده و با رویه‌ای سرگرم‌کننده و جذاب، خواننده را از بی‌حوصلگی نسبت به مطالب پیچیده و تخصصی اقتصاد و زیرمجموعه‌های آن، نجات می‌دهد. رابرت شیلر در این کتاب عنوان می‌کند که در کنار هزاران فرمول و عنصر بازاریابی که دیگر محققان آن‌ها را به‌عنوان فرمول‌های حیاتی و تأثیرگذار اقتصاد می‌دانند، فرمول دیگری است که در حقیقت سال‌های سال مهجور مانده است. این فرمول نه ارتباطی به متخصصین دارد و نه سیاست‌مداران و صاحب‌منصبان و نشستگان بر روی سریر قدرت، بلکه این فرمول برخلاف انتظارات، درباره‌ی عوام مردم و صحبت‌ها و پیش‌بینی‌های بعضا پیش‌پاافتاده‌ی آنان است! شیلر بر روی این فرمول نوظهور، نام روایت را گذاشته است. درواقع کتاب اقتصاد روایی مشخص می‌کند که چیزی به نام روایت، مانند ویروسی است که در اذهان و رفتارهای اقتصادی تأثیر می‌گذاردو برخلاف انتظار عموم شایعات، روایات و قصه‌پردازی‌های مردم و عوام، بسیار بر روی اقتصاد و رفتارهای اقتصادی تاثیر می‌گذارند. در مقابل اقتصاد هم بر روی روایت‌ها و شایعات نیز تاثیر می‌گذارد، پس این رابطه، رابطه‌ایی دوسویه است. می‌توان گفت که کتاب اقتصاد روایی بر روی وجه دوم یعنی تأثیر اقتصاد بر روی روایات تأکید می‌کند. مثلاً اگر شایعه‌ای پیش بیاید مبنی بر این‌که قیمت مسکن در دوماهه‌ی آینده سیری صعودی خواهد داشت، به طرز قابل پیش‌بینی قیمت سهام انواع مصالح و وسایل مربوط به مسکن افزایش پیدا می‌کند، بااین‌وجود که افزایش قیمت مسکن نوعی شایعه بوده است.

ویژگی این کتاب این است که نگاهی متمرکز بر روی اقتصاد کلان و زیرمجموعه‌های آن ندارد، بلکه بیشتر تأکیدی مؤکد بر روی عوامل جزئی و یا حتی بی‌اهمیت ازنظر متخصصان و غول‌های اقتصادی، دارد. این کتاب تأکید می‌کند که عاملی غیرواقعی و بی‌اهمیت مثل شایعات مردمی و روایاتشان، تاثیر مستقیمی بر روی تمام عوامل اقتصادی یک کشور، یک منطقه و یا حتی کل جهان دارد. نویسنده پخش شدن شایعات و تأثیر آن بر اقتصاد را به یک ویروس جهش‌یافته تشبیه می‌کند که مانند یک اپیدمی تمامی جهان را دربرمی گیرد. این کتاب حتی به‌نوعی این عوامل را ریشه‌یابی کرده و در کنار آن از راه‌حل‌های آن‌ها نیز صحبت می‌کند. اقتصاد روایی عنوان می‌کند که عامل همه‌ی جنگ‌ها، بیکاری‌ها، افزایش نابرابری‌ها و غیره همان اقتصاد و ویروس شایعات است که برای حل آن، باید به‌گونه‌ای سازماندهی‌شده، با آن‌ها برخورد کرد.

این کتاب درباره‌ی مفاهیمی فضایی و غیرقابل‌باور حرف نمی‌زند، بلکه درباره‌ی عواملی صحبت می‌کند که همه‌ی ما آن‌ها را در اطراف‌ و اکناف خود دیده‌ایم و می‌بینیم، اما شاید توجه لازمی که باید به آن‌ها داشته باشیم را نداریم. به همین دلیل با خواندن این کتاب متعجب می‌شویم. در واقع این کتاب نوعی تجربه‌ی بصری را عنوان می‌کند که ما هرلحظه در حال مشاهده‌ی آن هستیم.

کتاب اقتصاد روایی با ترجمه‌ی سعید زرگریان توسط ناشر برجسته، انتشارات آموخته به صورت رقعی و فایل الکترونیک در اختیار علاقه‌مندان به این حوزه قرارگرفته تا هم اطلاعات اقتصادی‌شان را افزایش دهند و هم از خواندن این کتاب لذت ببرند.

درباره رابرت جی. شیلر

رابرت جی. شیلر متولد 1946 در آمریکاست. او درزمینه‌ی اقتصاد مالی و رفتاری فعالیت می‌کند و دارای دکتری اقتصاد از دانشگاه میشیگان و دارای جایزه‌ی نوبل اقتصاد و تحسین‌شده توسط آکادمی سلطنتی سوئد است. او جایزه‌ی نوبل را برای بررسی ارزش دارایی‌ها و سهام‌ها، تاثیر بحران‌های اقتصادی بازار سرمایه و مواردی از این قبیل دریافت کرده است. او نویسنده‌ی کتاب اقتصاد روایی است که در کنار آن آثار برجسته‌ی دیگری درباره‌ی اقتصاد و عوامل آن نوشته است. رابرت شیلر اکنون در دانشگاه ییل تدریس می‌کند.

در بخشی از کتاب اقتصاد روایی می‌خوانیم

احتمال دارد جهش‌هایی که به رخداد دوباره‌ی روایت‌ها می‌انجامند تصادفی باشند، ولی احتمالش بیشتر است که افراد خلاقی مانند متخصصان حرفه‌ای بازاریابی، سیاست‌مدارها، افراد فریب‌کار یا علاقه‌مندان به رسانه‌های اجتماعی، به نوعی در طراحی آن‌ها نقش داشته باشند. این افراد خلاق می‌دانند که روایت‌های قدیمی با ویروسی شدن در گذشته توانایی‌شان را به اثبات رسانده اند، ولی حالا دیگر مسری نیستند. شاید فرد مشهور وصل شده به روایت اصلی فراموش شده یا از اعتبار افتاده باشد. شاید روایت مدنظر همزمان با روایت گم شده‌ی دیگری همه‌گیر شده باشد. پس افراد خلاق باید بکوشند آن را به یکی از همه‌گیری‌های موجود وصل کنند.

روایت‌های اقتصادی با رخداد دوباره اغلب گستره‌ی جهانی دارند. یکی از دلایلش این است که دست‌اندرکاران رسانه‌های خبری سال‌ها پیش آموخته‌اند که باید اخبار کشورهای خارجی را دنبال کنند، چون چیزی که در یک کشور مسری است اغلب می‌تواند در کشورهای دیگر نیز مسری شود. ولی مانند همه‌گیری بیماری‌های مسری، به طور معمول در هر مقطع زمانی همه‌گیری روایت‌ها در برخی کشورها قوی‌تر از کشورهای دیگر است. افزون بر این، همه‌گیری‌های روایی در کشورهایی شبیه‌ترند که زبان یا مرز مشترک دارند. نمونه‌های ذکرشده در این کتاب بیشتر متعلق به ایالات متحده هستند که تمام عمرم را در آن زندگی کرده‌ام و بیشترین دانش و شهود را درباره‌اش دارم. همچنین، سال‌های سال است که ایالات متحده سابقه‌ی چرخه‌ی کسب وکارش را ثبت می‌کند. دفتر ملی پژوهش‌های اقتصادی(آن بی ای آر) رویداد شمار انبساط‌ها و انقباض‌های چرخه‌ی کسب وکار را از سال ۱۸۵۴ به این سو در اختیار دارد.

شاید برخی منتقدان ادعا کنند که تغییرات نهادی در ایالات متحده آن قدر عمیق و تحول آفرین بوده‌اند که در عمل هیچ چیز به دردبخوری وجود ندارد که بشود از گذشته‌ی دور آموخت. با این حال، رخدادها و واکنش‌های ۵۰، ۱۰۰ و ۱۵۰ سال پیش به طرز حیرت‌انگیزی شبیه آن چیزی هستند که امروز می‌بینیم و تجربه می‌کنیم. در روایت‌های امروزی، بازتاب آن دوره‌های تاریخی را می‌بینیم. این داستان را به یاد دارید که آدم زیرکی پیشنهاد شیر یا خط می‌دهد و می‌گوید«اگه شیر اومد من بردم، اگه خط اومد تو باختی» و آدم ساده‌لوحی هم پیشنهادش را می‌پذیرد؟ استفاده از این روایت کوتاه و فوق‌العاده دلپذیر به سال ۱۸۴۷(و شاید حتی پیش از آن) بازمی‌گردد. در آن زمان، این روایت گاهی به ماجراهای حزب ویگ، زکری تیلور (دوازدهمین رئیس جمهور ایالات‌متحده) یا ریچارد کابدن، بزرگ‌ترین طرف دار بازارهای آزاد در قرن نوزدهم که امروزه احتمال فکر کردنمان به او بسیار کم است، وصل می‌شد. در اواسط قرن نوزدهم، مردم عین همین داستان‌ها را با همین تفاسیری که امروزه می‌بینیم نقل نمی‌کردند، ولی درون مایهی داستان‌ها در گذر زمان به طرز حیرت انگیزی شبیه به یکدیگرند.

مشخصات اقتصاد روایی

 • ناشر انتشارات آموخته
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۷۸,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 4.25 مگابایت
 • تعداد صفحات ۴۲۴ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره اقتصاد روایی

نمونه کتاب که گذاشتن چیه؟! دریغ از یک کلمه در مورد کتاب یا نویسنده!! حتی یدونه تک کلمه!!!
در ۱ سال پیش توسط شیرزاد ( | )
جالبه که در نمونه بجای خواندن چند خطی از قلم نویسنده برنده جایزه نوبل اقتصاد یا حتی ارزیابی اولیه کیفیت ترجمه مترجم تازه کار، باید اظهارنظرهای اضافی مترجم بیست و هشت ساله درباره محتوای کتاب را بخوانیم
در ۱ سال پیش توسط امین ( | )
واقعا خنده داره در نمونه کتابی که ترجمه شده مجبور باشیم پیشگفتار مترجم رو بخونیم جای ترجمه اصل کتاب!
در ۱۲ ماه پیش توسط مسعود ( | )
پادکست اقتصاد روایی علی بندری رو گوش کنید..این کتاب رو خلاصه رو کامل توضیح داده عالیه
در ۱ سال پیش توسط mil...iii ( | )
لطفا نمونه‌ای از متن اصلی کتاب را برای آشنایی قراردهید.
در ۱ سال پیش توسط امیر فاتح ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • بعدی ›
 • آخرین ››