Loading

چند لحظه ...
کتاب استنفورد ۷ ... آگاهی

کتاب استنفورد ۷ ... آگاهی

نسخه الکترونیک کتاب استنفورد ۷ ... آگاهی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۲,۱۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب استنفورد ۷ ... آگاهی

کتاب «آگاهی» اثری از «رابرت ون گولیک» و برگزیده‌ای از مقالات دانش‌نامه‌ی فلسفه‌ی استنفورد است. این کتاب موضوع آگاهی را از منظری تازه بررسی می‌کند و سعی کرده تا تمام مفاهیم را به ساده‌ترین شکل ممکن بیان کند، تا مخاطبان مختلف بتوانند آن را درک کنند و به شناخت بیشتری از جنبه‌های ناشناخته و مرموز آگاهی برسند. کتاب دانشنامه فلسفه استنفورد، آگاهی با ترجمه‌ی «یاسر پور اسماعیل» در سال 93 در انتشارات ققنوس منتشر شده است.

درباره کتاب آگاهی

مساله‌ی آگاهی موضوع محوری در نظریه‌پردازی‌های کنونی درباره‌ی ذهن است.شاید هیچ جنبه‌ای از ذهن، آشناتر یا پیچیده‌تر از آگاهی و تجربه‌ی آگاهانه‌ی ما از خود و جهان نباشد. با وجود این که هیچ نظریه‌ی مورد اتفاقی درباره‌ی آگاهی وجود ندارد، درباره‌ی این موضوع نظریاتی گسترده، هرچند نه کاملا فراگیر، وجود دارد. این نظریات عمدتا معتقدند که تبیین ذهن نیازمند فهم روشنی از آگاهی و جایگاه آن در طبیعت است.

با این حال بعید است چشم‌انداز و دیدگاه یکسانی درباره‌ی آگاهی وجود داشته باشد که برای تبیین تمام جنبه‌های آگاهی کارآمد باشد. به همین دلیل فهم جامعی از آگاهی مستلزم انواع بسیاری از نظریه‌هاست. می‌توان به نحوی کارآمد و بدون تناقض، انواعی از مدل‌هایی را پذیرفت که هر یک به شیوه‌ی خاص خود به ترتیب در صدد تبیین جنبه‌های فیزیکی، عصبی، شناختی، کارکردی و بازنمودی هستند. بنابراین در کنار این که سعی می‌کنیم بفهمیم آگاهی چیست، باید با سایر جنبه‌های واقعیت و جنبه‌های ناآگاهانه‌ی آن هم آشنا شویم. و این همان چیزی است که این کتاب سعی دارد آن را تا جای ممکن تشریح کند.

کتاب آگاهی براساس مقالات دانش‌نامه‌ی فلسفه‌ی استنفورد نوشته شده است. این دانش‌نامه‌، حاصل طرحی است که در سال 1995 در دانشگاه استنفورد آغاز شده و همچنان ادامه دارد. متن کامل تمام مقالات این دانش‌نامه در اینترنت به صورت رایگان و به آسانی در دسترس خوانندگان قرار گرفته است. در این دانش‌نامه‌ی آنلاین، مطالب متنوعی درباره‌ی موضوعات مختلف وجود دارد، که برخی از آن‌ها بسیار طولانی و جامع هستند. دانشنامه‌ی فلسفه استنفورد پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه‌ی عمومی برقرار کرده است. این پایگاه اینترنتی توانسته مرجع موثق و قابل اعتمادی برای محققان، دانشجویان و علاقه‌مندان باشد. انتشار تدریجی این دانشنامه به زبان فارسی و فراهم کردن تمام مطالب آن به زبان فارسی، کاری عظیم و دشوار است. به همین دلیل مدخل‌های این دانش‌نامه جداگانه انتخاب و ترجمه می‌شوند.

در بخشی از کتاب آگاهی می‌خوانیم

حالات ذهنیِ آگاهانه معمولاً دارای جنبه‌ای بازنمودی يا التفاتی قلمداد می‌شوند، از این جهت که درباره چیزهایی هستند، به چیزهایی دلالت می‌کنند یا شرایط استیفا دارند. تجربه دیداری آگاهانه‌ی شخص، جهان را به درستی بازنمایی می‌کند. اگر در گلدان سفید روی میز یاس‌هایی وجود داشته باشند، خاطره‌ی آگاهانه‌ی شخص درباره‌ی حمله به مرکز تجارت جهانی است. و میل آگاهانه‌ی شخص به لیوانی از آب خنک است. اما حالات ناآگاهانه نیز می‌توانند حیث التفاتی را به چنین شیوه‌هایی از خود به نمایش بگذارند، و اين نکته مهم است که شباهت‌ها و تفاوت‌های میان جنبه‌های بازنمودی حالات آگاهانه و جنبه‌های بازنمودی حالات ناآگاهانه را بفهمیم. سِرل عکس این دیدگاه را مطرح می‌کند که بر اساس آن فقط حالات آگاهانه و استعدادهایی برای داشتن حالات آگاهانه می‌توانند حقیقتا التفاتی باشند، اما بیشتر نظریه‌پردازان معتقدند که حیت التفاتی به دامنه‌ی ناآگاهانه نیز گسترش می‌یابد.

وجه بالقوه مهمی از تفاوت، به آنچه شفافیت نامیده می‌شود مربوط است؛ شفافیت جنبه‌ی مهمی از آگاهی به دو معنای استعاریِ به هم پیوسته است که هر یک از آن‌ها جنبه‌های التفاتی، تجربی و کارکردی دارند.

اغلب گفته می‌شود که تجربه‌ی ادراکی آگاهانه، شفاف یا به تعبیر ج. اِ. مور، «نمایاننده» است. ما به طور شفافی «از خلال» تجربه‌ی حسی خود می‌نگریم، از این جهت که به نظر می‌رسد مستقیما از اشیا و رویدادهای بیرونی‌ای که نزد ما حاضرند مطلعیم. نه اين که از ویژگی‌هایی از تجربه مطلع باشیم که تجربه به وسیله‌ی آن‌ها چنین اشیایی را به ما می‌نمایاند يا برای ما بازنمایی می‌کند.

فکرها و تجربه‌های آگاهانه‌ نیز به مفهومی معناشناختی، شفاف‌اند،از این جهت که معانی آن‌ها در خود عملِ فکر کردن در مورد آن‌ها، معلومِ بی‌واسطه‌ی ما به نظر می‌رسند. طبق این معنا، می‌توان گفت که ما «مستقیما از خلال» آن‌ها به معنایی که می‌دهند یا چیزی که بازنمایی می‌کنند فکر می‌کنیم. شفافیت به این مفهوم معناشناختی، دست کم تا حدودی می‌تواند با آن چه سرل «حیت التفاتی ذاتی»آگاهی می‌نامد مطابق باشد.

مشخصات کتاب استنفورد ۷ ... آگاهی

نظرات کاربران درباره کتاب استنفورد ۷ ... آگاهی

آگاهی تنها جیزی هست که می تونه انسان و جامعه ای رو متمایز کنه
در ۳ سال پیش توسط محمدعلی صفری ( | )
عالی
در ۴ ماه پیش توسط sol...145 ( | )
یک ستاره برای کتاب نیست. برای نمونه است که بسیار کوتاهه. فقط پیش گفتار!!!
در ۷ ماه پیش توسط 912...534 ( | )
نسخه های نمونه خییییلی کوتاهن. فقط پیش گفتار؟!!!
در ۷ ماه پیش توسط 912...534 ( | )
عالی
در ۲ سال پیش توسط poo...lio ( | )