Loading

چند لحظه ...
کتاب شاملویی که من می‌شناختم

کتاب شاملویی که من می‌شناختم

نسخه الکترونیک کتاب شاملویی که من می‌شناختم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۳,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب شاملویی که من می‌شناختم

«هرکس به جای خود می‌نشیند و آینده و تاریخ گواه هوشیاری انسانی است که فراتر از عرف زمانه، پاس می‌داشت، آن هم نه به پاسِ داشتن خویش و بده بستان‌های مسخره و دلالانه، بل به احترام شرف حضور انسانی، حالا جوان یا پیر، در مقابل خود. او بیشتر از آنچه شعر می‌آموخت، سرفرازی و عزت‌نفس می‌آموخت و ما می‌دیدیم شاعران و نویسندگان جوان و مشتاقانی که می‌آمدند دست بوس، چنان بی‌مزد و منت دست و شانه‌هاشان را می‌فشرد تا فراموش کنند به چه کاری آمده‌اند. چقدر بیزار بود از این تعارف‌های کهنه و لوس و بی‌مزه که خیلی‌ها ادای بیزاری‌اش را درمی‌آورند؛ اما...» این جملات از محمد محمدعلی در کتاب شاملویی که من می‌شناختم بود. او در این کتاب ادای دینی به شاعر ارزشمند ادب و هنر ایران احمد شاملو داشته است.

درباره کتاب شاملویی که من می‌شناختم

کتاب شاملویی که من می‌شناختم نوشته محمد محمدعلی نویسنده و پژوهشگر ادبی است. این کتاب که پیش‌تر در قالب کتاب «سه گفت و گو با احمد شاملو، محمود دولت آبادی و اخوان ثالث» در سال 1372 به چاپ رسیده بود اکنون با افزودن مطالبی که اخیرا خود نویسندهی کتاب یعنی محمد محمدعلی نوشته است، به همراه خاطراتش از شاملو در قالب کتابی تازه منتشر شده است. این کتاب به ترتیب شامل بخش‌های «شاملویی که من می‌شناختم»، «شاملویی که دیگران می‌شناختند»، «بار دیگر شاملویی که من می‌شناختم»، «مقدمه اول بر دریچه گشوده بر ادبیات امروز ایران»، «من این جایی هستم، چراغم در این خانه می‌سوزد»، «گزین گویه‌های احمد شاملو در گفت و گو با محمد محمدعلی»، «متن جامانده»، «زندگی نامه احمد شاملو»، «باز هم شاملویی که من می‌شناختم» و «عکس‌ها» است.

محمد محمد علی در یادداشتی که در ابتدای کتاب آورده است می‌گوید: «کسی نبود که حالا مثلا نه با یادداشتی یا حتی نقدی بر شعرهایش یا ذکر خاطراتی از او، شیرازه‌اش را ببندیم و گفته باشیم ادای دین کردیم. او ایستاده بود بر قله رفیع شعر معاصر این مرزو بوم که نه من بل خیلی‌ها نتوانستند طی نیم قرن، جامه‌ای نه به اندازه‌های قد و قواره‌ی هفتاد و چند سالگی‌اش، بل نه حتی متناسب با ایام جوانی‌اش بدوزند.» نویسنده و گفت و گو کننده این کتاب در ادامه‌ی یادداشت خود آورده است: «شعر برای او ماجراجویی جذابی بود در اقلیم‌های جدید. برخورد شجاعانه‌اش با زبان، او را به اعماق می‌برد. با ادبیات قرن بیستم زندگی می‌کرد و هرگز به تکرار خود نیندیشید. برای نیما احترام قائل بود، ولی هرگز راه و روش او را در شعر الگوی خود قرار نداد. چه اشعاری که خوب سروده شده‌اند، دیگر نیازی به تکرارشان نیست. او از اینجا آموخت که ادبیات ماندگار وجهی انتقادی و پرخاشگر دارد.»

محمدعلی در ابتدای بخش سوم در باب اهمیت چنین گفت‌وگوهایی می‌گوید: «خاطره‌ها و ادبیات شفاهی اهمیت دارند. چون حوادث پیرامون بعضی نفرات روشنگر سایه روشن زمانه و مورخ‌اند. چون خوب است مثلا بدانیم چه عوامل بیرونی و درونی دست به دست هم دادند تا نیما نیما شده است، هدایت هدایت شد یا شاملو شاملو و... مجموعه این خاطره‌ها و مخاطرها، تاریخ و جغرافیای شخصیت‌ها را می‌سازد. تصویرهایش را بعد می‌بخشد. چهره را در قالب خود به کمال می‌رساند و به شخصیت تبدیل می‌کند...»

مصاحبه محمد محمدعلی با احمد شاملو مصاحبه مهمی است و شامل ناگفته‌هایی است از زمانی که صحبت و چاپ مطلبی درباره‌ی او راه رفتن بر لبه تیغ محسوب می‌شد و هیچ یک از مطبوعات رسمی و غیر رسمی، مستقل و دولتی نام او را نمی‌بردند مگر به نیش و کنایه، چنانچه چاپ این کتاب نیز تازه بعد از چند سال پس از مصاحبه و ارائه به چندین ناشر و بالاخره اخذ مجوز در سال 1372 میسر شد.

مسعود خیام داستان‌نویس در کتاب «کاره سرباز در مونپارناس» گفته است مصاحبه مهم محمدعلی با شاملو در سال 1365 همان مصاحبه معروفی است که طی آن احمد شاملو گفت: «من اینجایی هستم چراغم در این خانه می‌سوزد و...» که با این جمله شاملوی روزمره برای همیشه اسیر شاملوی وطن‌پرست شد. مسعود خیام ادامه می‌دهد شاید ندانید تاریخ ادبیات معاصر ما بابت این مصاحبه چگونه مدیون محمدعلی است.

کتاب شاملویی که من می‌شناختم را انتشارات کتاب‌سرای تندیس منتشر کرده است و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

در بخشی از کتاب شاملویی که من می‌شناختم می‌خوانیم

دیگر زمان آن رسیده که دریابیم قوت هامان کجاست و ضعف هامان کجا. گه گاه بر خود ببالیم و ضعف هامان را نیز دریابیم. برای دستیابی به این مهم باید بیشتر بدانیم، از گذشته بیاموزیم و پاسخ‌ها را بجوییم.

نگاهی نه از سر تفنن، بل کمی جدی‌تر شاید ما را بر ناتوانی‌ها و محرومیت‌هایمان آگاه‌تر کند. پس هدف رفع ناتوانی‌ها و پاسخ به نیازهای احتمالی ما در عرصه ادبیات خودمان است که برای رفعش باید به اندیشه و عمل پرداخت. در این راستا گفت‌وگوهایی خواهیم داشت با تنی چند از صاحب‌نظران، بی‌هیچ رجحانی برای کسی. اگر امکانات انتشارات آگاه در تهیه کاغذ اجازه می‌داد، می‌توانستیم هم گفت وگوها را یک باره و در یک مجموعه بگنجانیم؛ اما معضل کاغذ به ظاهر چیزی نیست که حتی ناشران باسابقه هم بتوانند به راحتی از پسش برآیند. لذا جزوه‌اش کردیم که امید است هر چند گاه یکی از آن‌ها را منتشر کنیم.

مدت‌ها بود می‌خواستم با احمد شاملو گفت‌وگویی داشته باشم. می‌شنیدم کسانی از هم می‌پرسند آیا او در ایران است و اگر هست کجاست، چه می‌کند؟ و این از آنجا ناشی می‌شد که مدتی سکوت کرده بود. این مرد، این شاعر که بسیارند کسانی که خود را از هواداران تمامی شعرهای او اعلام می‌دارند، اکنون دیگر بخشی از فرهنگ امروزی ما شده است.

اگر سخن به اعتبار آثار فرهنگی و تأثیر اجتماعی هنر و ادب فرد باشد، او از شاعران ضروری ماست که بیشترین موفقیت را در گرد آوردن مخاطبان جدید داشته است. یک واقعیت این است که او با شتابی قابل ملاحظه به قله‌های جهانی شدن شعرش دست می‌یابد بی آنکه این را هدف قرار داده باشد. آوازه‌اش از مرزهای آسیا و اروپا فراتر رفته است و بر آن است که شرف و قریحه کلامی خود را به نمایش بگذارد.

در اسفندماه سال ۱۳۶۵ مجالی پدید شد تا با این شاعر ملی به گفت‌وگویی کتبی بنشینم. بخشی از سؤال‌ها را در حضورش نوشتم و او هم بی آنکه وقتی هدر بدهد با ماشین تحریری که کنار دست داشت پاسخ نوشت. این شیوه کار برای من که به بلندای تمامی یک نسل بعد از او هستم تازگی داشت.

در فضای گفت وگو تکلف و ما و منی نبود و از برکت همین فضای خودمانی بود که پرسش‌ها و پاسخ‌ها اسیر سنت کلیشه سازی نشد. شاید همین باعث شد او چنان رغبتی از خود نشان بدهد و چنان سرعتی در تکمیل این کار بگیرد که در واقع در حد یک الگو به یادماندنی است. شاعری شصت و چند ساله در جایگاهی نشسته که به سبک و سیاق مردان خستگی ناپذیر کار می‌کند.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب شاملویی که من می‌شناختم بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی ادبیات می‌‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب شاملویی که من می‌شناختم

نظرات کاربران درباره کتاب شاملویی که من می‌شناختم