دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب ریشه‌یابی درخت کهن

کتاب ریشه‌یابی درخت کهن

نسخه الکترونیک کتاب ریشه‌یابی درخت کهن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب ریشه‌یابی درخت کهن

درباره‌ی کتاب ریشه یابی درخت کهن اثر بهرام بیضایی

کتاب ریشه‌یابی درخت کهن اثری پژوهشی از هنرمند گرانمایه‌ی ایرانی بهرام بیضایی است. این کتاب به بررسی اسطوره‌ها و داستان‌های اسطوره‌ای ایرانی می‌پردازد با این هدف که به قول بیضایی شباهت‌ها و در نقاطی یکسانی دو داستان مشهور و بزرگ اسطوره‌ای- افسانه‌ای ایران را آشکار کند. بیضایی در مقدمه‌ی کتاب می‌گوید:"هدف من از سیاه کردن این چند برگ، این است که بگویم چرا تصور می‌کنم اسطور‌ه‌ای هندوایرانی سرچشمه‌ی داستان مادر، یا داستان بنیادین هزار و یک شب است." بیضایی در این کتاب تشابهات دو داستان هزار و یک شب و داستان ضحاک را آشکار می‌کند و با کنار هم قرار دادن رخ‌دادها و افراد شبیه به یکدیگر این تغییر داستانی را تفسیر می‌کند.

بیضایی کتاب شناخته شده‌ی دیگری به نام هزار افسان کجاست دارد که شباهت بسیار و نزدکی انبوه به کتاب پیش‌رو دارد تا اندازه‌ای که می‌توان کتاب ریشه‌یابی درخت کهن را خلاصه یا جزئی از کتاب هزار افسان کجاست قلمداد کرد. هر دوی این کتاب‌ها، کتاب‌هایی تخصصی هستند که با نگاه پژوهش محور به مسئله‌ی هزار افسان نگاه می‌کنند. در نتیجه خواننده‌ی این کتاب پیش از مطالعه بهتر است آشنایی اندکی با اسطوره شناسی ایرانی داشته باشد. ریشه‌یابی درخت کهن کتابی جدی و تخصصی در حوزه‌ی اسطوره شناسی است که مطالعه‌ی آن نیاز به صرف انرژی و تحقیق همزمان دارد و ممکن است مطالعه‌ی آن انرژی و زمان زیادی از خواننده بگیرد. اما در برابر دانش و اطلاعاتی که از مطالعه‎ی این کتاب به خواننده متبادر می‌شود با کمتر کتاب مشابه در این حوزه قابل مقایسه است. انتشارات روشنگران و مطالعات زنان کتاب ریشه یابی درخت کهن را عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است. چاپ اول این کتاب در سال 1383 منتشر شده است.

مروری بر فصل‌های کتاب ریشه یابی درخت کهن

کتاب ریشه یالی درخت کهن در چهار فصل به همراه یک مقدمه نوشته شده است. فصل اول این کتاب با عنوان از اژدهای خشکسالی به پهلوان/خدای باروری به بررسی داستان ضحاک و روند تاریخی تبدیل او از بد به نیک و از ستمگری به دادگری و خصوصیات اخلاقی پادشاه اسطوره‌ای می‌پردازد. در فصل دوم با عنوان شهرناز و ارنواز، بیضایی چگونگی بدل شدن شهرناز به شهرزاد و ارنواز به دین آزاد را توضیح می‌دهد. فصل دوم توضیحات جامعی در راستای نقش زنان در جوامع باستانی و اسطوره‌های ایرانی و ایزدبانو آناهیتا و مذهب پرستش وی را نیز شامل می‌شود. در فصل سوم با عنوان همانندی‌ها و دگرگونی‌ها بیضایی به صورت آیتم‌وار شباهت‌ها و تغییرات دو داستان هزار و یک شب و ضحاک را برشمرده و هر کدام را توضیح داده است. فصل آخر یعنی  نگاره‌ها به ارائه‌ی تصاویری از آثار یافت شده‌ی باستانی و اسطوره‌های زمینه‌ای آن‌ها می‌پردازد تا به نوعی دلیل و حجتی برای مطالب مطرح شده در فصول گذشته‌ی کتاب ارائه کند.

‌در بخشی از کتاب ریشه یابی درخت کهن می‌خوانیم

‌هر دو داستان منطبق است بر چهار فصل و چرخش سال. شهریاری جمشید، پادشاهی شهریار، معادل اعتدال ربیعی است. خیزش ضحاک و خشم و خونریزی شهریار معادل انقلاب صیفی، تقدیم شهرناز و ارنوار و آمدن شهرزاد و دین آزاد معادل اعتدال خریفی، غفلت خواب آلوده‌ی ضحاک و کابوس‌هایش، و قصه‌گویی طولانی شهرزاد برای از سرگذراندن زمان، معادل انقلاب شتوی. فراز آمدن فریدون و به خرد گراییدن شهریار معادل بازگشت اعتدال ربیعی.

بی‌گمان هر دو نام شهرناز و شهرزاد گردانده و گشته‌ی نام‌هایی باستانی‌ترند، که گرچه با دوران تدوین شناهنامه و هزارافسان مناسب شده‌اند، ولی همچنان مفهومی باستانی (اگرنه حتی مفهوم اولیه‌ی خود) را نگهداری کرده‌اند. اگر شهر را در برابر کوده و دشت و بیابان و جنگل دستاوردی مردمانه و به معنای سامان و سرپناهی اندیشیده و کنایه از آگاهی و خلاقیت و فرهنگ بشمریم شاید معنای شهرناز (مایه‌ی سربلندی شهر) و شهرزاد (زاده‌ی شهر) در قبال ضحاک و شهریار که فرمانروای آشوب و آشفتگی و معنا و طبیعت مهار نشده‌اند همراه با خاطره‌ی دور از عهد مادر سالاری و زن محوری آشکار گردد. همچنین ارنواز و دین‌آزاد کم و بیش بازتاب دو ایزدبانوی باستانی‌اند و چون پشتیبان شهرناز و شهرزاد پدیدار می‌شوند.

چرا باید کتاب ریشه یابی درخت کهن را خواند؟

ریشه‌یابی درخت کهن کتابی است جدی و پژوهشی که برای خواندن آن اطلاعات زمینه‌ای از اسطوره‌های ایرانی لازم به نظر می‌رسد. اما این کتاب می‌تواند همزمان ابزاری برای کسب اطلاعات و کسب دانش نسبت به اسطوره‌های ایرانی باشد. به عبارت دیگر خواننده با صرف زمان بیشتر می‌تواند هر آنچه از نظر او گنگ و ناشناخته است را در مراجع دیگر جست و جو کند تا در نهایت و با اتمام کتاب ریشه‌یابی درخت کهن دانش جامعی از اسطوره‌های ایرانی کسب کرده باشد. بهرام بیضایی این کتاب را مانند تمامی آثار خود با قلمی بسیار فخیم و ستودنی به رشته‌ی تحریر درآورده است. مطالعه‌ی این کتاب برای علاقه‌مندان به ادبیات، اسطوره و تاریخ بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

  • کتاب ریشه یابی درخت کهن در دسته‌ی کتاب‌های اسطوره‌شناسی قرار دارد.
  • کتاب ریشه یابی درخت کهن مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است.
  • تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 136 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 6 روز بخوانید.

 آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب ریشه یابی درخت کهن اثر بهرام بیضایی بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی اسطوره‌شناسی می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب ریشه‌یابی درخت کهن

نظرات کاربران درباره کتاب ریشه‌یابی درخت کهن

این کتاب متن پژوهشی‌است و لازمه درک و ارتباط برقرار کردن با آن قدری آشنایی با ادبیات کلاسیک فارسی است و مقدار زیادی حوصله.
در ۴ سال پیش توسط محمد عادل محمودی ( | )
یکی از بهترین پژوهش‌های موجود کاش کتاب‌های آقای بیضایی هم صوتی میشد
در ۳ سال پیش توسط kar...rin ( | )
خواندنی و جالب.
در ۳ سال پیش توسط آیدا ب ( | )
من کتاب رو خوندم نظریه ی جالب و منطقی ای رو مطرح میکنه ارتباط بین داستان بااسطوره ها وازاونجا تفسیرمنطقر ازاونهاارائه کردن....
در ۳ سال پیش توسط ven...s72 ( | )
این کتاب عالیه
در ۳ سال پیش توسط moh...i64 ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • بعدی ›
  • آخرین ››