از قیطریه تا اورنج کانتی
Loading

چند لحظه ...
کتاب آموزش مدیریت جلسه

کتاب آموزش مدیریت جلسه
تنظیم دستور جلسه، تقویت روحیه همکاری

نسخه الکترونیک کتاب آموزش مدیریت جلسه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب آموزش مدیریت جلسه

کتاب «آموزش مدیریت جلسات» اثری از «نیک مورگان» است که در آن روش‌های کاربردی برای برگزاری یک جلسه‌ی مفید و کارآمد را توضیح داده است. این کتاب کوچک و کم‌حجم با نام فرعی «تنظیم دستور جلسه، تقویت روحیه‌ی همکاری» با ترجمه‌ی «ابوذر کرمی» در سال 91 در انتشارات سایه‌ی سخن منتشر شده است.

درباره کتاب آموزش مدیریت جلسات

هیچ کس از جلسات طولانی و خسته‌کننده‌ی کاری یا رسمی خوشش نمی‌آید. اما واقعیت این است که اگر کمی دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که خیلی از افراد، وقت زیادی را شامل تقریبا دو سوم یا سه چهارم وقت کاری خود را در جلسات می‌گذرانند. و جالب اینجاست که اگر از همین آدم‌ها بپرسید چه حسی نسبت به این جلسات دارند؟ قطعا نارضایتی اولین چیزی خواهد بود که در چهره‌ی آن‌ها می‌بینید.

اما چرا این همه وقت خود را در جلسات سپری می‌کنیم؟ ما در این جلسات تحت عناوینی مانند تیم‌ها، گروه‌های ویژه، اعضای سازمان یا اداره به عنوان مذاکره‌کننده پشت میز می‌نشینیم و ممکن است ساعت‌ها راجع به موضوعاتی که چندان هم علاقه‌ای به آن‌ها نداریم، بحث کنیم. با این حال به واسطه‌ی همین جلسات است که مشکلات بررسی و برطرف می‌شوند و اعتمادسازی هم بین طرفین مذاکره، صورت می‌گیرد.

باید بپذیریم که نمی‌توان از جلسات کاملا اجتناب کرد، پس بهتر است با استفاده از روش‌های اصولی سعی کنیم این جلسات را به بهترین و بانشاط‌ترین نحو ممکن برگزار کنیم. این کتاب روش‌ها و راهکارهایی را معرفی می‌کند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید جلساتی کارآمدتر، مفیدتر، ثمربخش‌تر و حتی شاد و مفرح داشته باشید.

خلاصه‌ی مطالب کتاب آموزش مدیریت جلسه

این کتاب، راهنمای جامعی است که نشان می‌دهد چطور می‌توان جلساتی ارزشمندتر و مفیدتر برگزار کرد. در این کتاب موضوعات زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

- چه وقت باید جلسه تشکیل داد و چه وقت نیازی به آن نیست.

- نحوه‌ی آمادگی، مدیریت، اداره‌ی جلسات و همچنین اقداماتی که پس از جلسه باید انجام داد.

- حد و اندازه‌ی جلسات و رموز موفقیت و رسیدن به آن‌ها.

- بحث و تبادل نظر پیرامون مشکلات جلسات مطلوب و راه‌حل‌های پیشنهادی.

- دستور جلسه و برگه‌های گزارش کار هم به صورت نمونه در این کتاب آمده تا بدون این که مجبور شوید مطالعات گسترده‌ای داشته باشید، به سرعت و به راحتی اطلاعات لازم را کسب کنید و آن‌ها را در جلسات بعدی خود به کار ببرید.

درباره نیک مورگان نویسنده کتاب آموزش مدیریت جلسات

نیک مورگان کارشناس ارتباطات است. او به عنوان نویسنده‌ی ارشد، سخنگوی فرماندار، مدیر روابط عمومی دانشگاه‌های بزرگ و استاد ارتباطات، فعالیت داشته است. او در موسسه‌ی پابلیک وردز به تربیت مدیران می‌پردازد و سمینارهار متعددی را در موضوعات مختلف ارتباطات، اداره می‌کند. مورگان نویسنده‌ی کتاب «بهره برداری از جلسه» است و مهارت‌اش در نحوه‌ی واداشتن افراد به فعالیت از طریق سخنرانی مخاطب محور است؛ او همچنین صدها مقاله در نشریات ادواری آمریکا نوشته است.

در بخشی از کتاب آموزش مدیریت جلسه می‌خوانیم

شب پنج شنبه بود. ماریا برای جلسه‌ای که فردا صبح باید در آن شرکت کند، شدیدا اضطراب داشت. او می‌دانست که مثل هميشه نصف وقت کاری صرف این جلسه خواهد شد. چون اعضای گروه تصمیم فوری گرفته و به تبعات آن توجهی نکرده بودند. او می‌توانست حدس بزند که برخی از اعضای گروه بگویند: «چرا من را درجریان نگذاشتید؟...» یا «اگر می‌دانستم چنین تصمیمی می‌گیرید دست به کار نمی‌شدم...» و او هم باید چنین جواب‌هایی می‌داد: «متاسفم ولی فکر نمی‌کردم این طور بشود»، و «نمی‌خواستم با برگزاری این جلسه وقت شما را بگیرم». همه‌ی اعضا چنین اعتراضاتی خواهند داشت.

ماریا متوجه شد که باید به گروه کمک کند تا ارتباط کارآمدتری داشته باشند، اما چطور؟ او میل نداشت جلسات هفتگی و دشوار قبلی را ادامه دهد. اما در عین حال، راهکار بعدی -برگزاری جلسه برای حل هر مشکلی که روی می‌داد- فوق‌العاده مخرب و آزاردهنده بود.

شما در چنین مواردی چه کار می‌کنید؟

کارشناس پیشنهادهای زیر را ارائه می‌دهد:

- قبلا در مورد موضوع تصمیم گرفته شده است.

- ارزش ندارد وقت همه‌ی اعضا به خاطر این موضوع گرفته شود.

- قبل از این که گروه بتواند به منبع تعارض یا شکست بپردازد، به هم می‌خورد.

مشخصات کتاب آموزش مدیریت جلسه

نظرات کاربران درباره کتاب آموزش مدیریت جلسه

هر روز بخش قابل ملاحظه ای از زمان ما در سازمان صرف جلسه‌هایی می‌شود که اثر بخشی لازم رو ندارند به نظرم مهارت‌های نرم مثل مدیریت جلسه‌ها، مدیریت ارتباطات، مدیریت تعارض و مهارت‌های حل مساله می‌تونه بخش عمده‌ای از مسایل سازمانی ما رو کاهش بده این کتاب هم به نظر من رویکرد خوبی به مدیریت جلسه داره و کاملا دارای ارزش خوندن
در ۴ سال پیش توسط مزدک عبایی ( | )
تاثیر مثبتش را حس می کنید
در ۵ ماه پیش توسط پویا نصیراف ( | )
تمام مدیران حتما بخوانند🙇 بسیار سودمند بود
در ۲ سال پیش توسط فرزانه مومنی ( | )
در مجموع متاب قوی بود اما مثال های ما به ازای واضحی نداشت
در ۳ سال پیش توسط sobhan ( | )
کتاب بدی نیست
در ۳ سال پیش توسط سجاد بهزادی ( | )
  • ۱
  • ۲
  • بعدی ›
  • آخرین ››