دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب نهج‌البلاغه همراه موضوعی، جامعه و فرهنگ ۲

کتاب نهج‌البلاغه همراه موضوعی، جامعه و فرهنگ ۲
کتاب دهم

نسخه الکترونیک کتاب نهج‌البلاغه همراه موضوعی، جامعه و فرهنگ ۲ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب نهج‌البلاغه همراه موضوعی، جامعه و فرهنگ ۲

امام علی علیه السلام معیار همکاری و تعاون را براساس حق و انصاف برمی‌شمرد. چنانکه حق را تنگ‌ترین امور به هنگام انجام عمل منصفانه برمی‌شمرد. منصفانه بودن انجام عمل همواره باید برای طرفین در نظر گرفته‌شود. به‌همین دلیل در سایۀ همکاری و تعاون حقوق دوسویه در سایۀ عدل و انصاف نیز به‌وجود می‌آید، که طرفین باید به آن التزام عملی داشته‌باشند. آشکار است که رعایت اصل حق و انصاف، مستلزم تصمیم‌گیری و ارادۀ فرد، در نتیجۀ آزادی در عمل است. انسان آزاد، صاحب اختیار و مسئول، موظف به‌ادای فریضۀ الهی، در کمک‌رسانی و یاری دیگران است. این کمک متقابل در کمال اختیار و آزادی و از روی انصاف انجام می‌گیرد و براین اساس حیات جمعی و زندگی اجتماعی محقق می‌شود. هیچ‌یک از افراد جامعه مجاز به کناره‌گیری از عمل تعاون و همکاری نیستند. زیرا در آن‌صورت حقوق الهی دچار نقصان شده و جامعه متزلزل می‌شود. ازاین‌رو امام علیه السلام اعضای جامعه را به‌مثابۀ همکارانی می‌داند که نمی‌توان هیچ‌یک از آنها را نادیده انگاشت. افراد باید برای رفع نیازها و تحقق آرمان‌ها به یاری و کمک یکدیگر برخیزند. اما هیچ‌کس در این اقدام مجبور نیست. آشکار است که رعایت این اصل جامعه را به انسجام رسانده و می‌تواند جامعۀ آرمانی را پی‌ریزی کند.

ادامه...

مشخصات کتاب نهج‌البلاغه همراه موضوعی، جامعه و فرهنگ ۲

بخشی از کتاب نهج‌البلاغه همراه موضوعی، جامعه و فرهنگ ۲

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب نهج‌البلاغه همراه موضوعی، جامعه و فرهنگ ۲

عااااااالی، پر از نکات عااااالی
در ۲ سال پیش توسط ker...che ( | )