Loading

چند لحظه ...
کتاب هنر برقراری ارتباط

کتاب هنر برقراری ارتباط

نسخه الکترونیک کتاب هنر برقراری ارتباط به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب هنر برقراری ارتباط

تنهایی مفهومی عمیق و قابل تامل است و می‌توان آن را یکی از قدیمی‌ترین دغدغه‌های بشر به شمار آورد. تنهایی مختص به انسان عصر حاضر نیست و از سال‌ها پیش همراه انسان‎ها بوده و همدم نسل‌های آینده نیز خواهد بود. انسان موجودی اجتماعی خلق شده است و در صورت تنها ماندن، احساس خلا می‌کند. او برای پر کردن این خلا به جامعه روی می‌آورد و به برقراری ارتباط با انسان‌های شبیه و نزدیک به خود می‌پردازد. این مرحله نقطه‌ای برای ورود به دنیای پیچیده‌ی برقرای ارتباط میان انسانهاست

تنهایی مفهومی عمیق و قابل تامل است و می‌توان آن را یکی از قدیمی‌ترین دغدغه‌های بشر به شمار آورد. تنهایی مختص به انسان عصر حاضر نیست و از سال‌ها پیش همراه انسان‎ها بوده و همدم نسل‌های آینده نیز خواهد بود. انسان موجودی اجتماعی خلق شده است و در صورت تنها ماندن، احساس خلا می‌کند. او برای پر کردن این خلا به جامعه روی می‌آورد و به برقراری ارتباط با انسان‌های شبیه و نزدیک به خود می‌پردازد. این مرحله نقطه‌ای برای ورود به دنیای پیچیده‌ی برقرای ارتباط میان انسانهاست

 

درباره‌ی کتاب هنر برقراری ارتباط

برقرای ارتباط با هم نوع یکی از پیچیده‌ترین مباحث روانشناسی است. این مسئله از دیرباز مورد توجه انسان‌ها و اندیشمندان حوزه جامعه‌شناسی و روانشناسی بوده و تاثیر قابل توجهی در احساسات و زندگی شخصی و اجتماعی افراد دارد. تیچ نات هات در کتاب «هنر برقراری ارتباط» به زبان ساده و بی تکلف با مخاطب ارتباط برقرار می‎کند. او مفاهیم بدیهی و پیش پا افتاده‌ای را در برقراری ارتباط با هم‌نوع گوشزد می‌کند. افراد کمتری به توضیح و تفسیر این مسائل پرداخته‌اند اما  می‌تواند تاثیر قابل توجهی در نحوه گفتار و کردار انسان‌ها بگذارد.

کلید برقراری ارتباط موثر ، با شناخت عمیق خود حاصل می‌گردد. برقراری ارتباط با دیگران در گام‌های دوم و سوم قرار می‌گیرند. مسائل ساده‌ای مانند پیاده‌روی، تنفس عمیق، گوش دادن عمیق و ارتباط با بدن می‌تواند مقدمه‌ای برای آغاز یک ارتباط سالم با خود باشد. پس باید حتما زمانی را به خود و احساسات درونی اختصاص داد.

کتاب هنر برقراری ارتباط به ما چه می‌آموزد؟

تیچ نات هات معتقد است هریک از انسان‌ها از موضوعی رنج می‌برند و ما برای کاهش درد یکدیگر و اعمال رفتارهای محبت‌آمیز به دنیا آمده‌ایم . با گوش کردن عمیق به حرف‌ها و رنج‌های دیگران می‌توان دیگران را درک کرد و یک رابطه محبت آمیز را به وجود آورد. برای برقراری ارتباط با دیگران باید اصولی را رعایت نمود. گفتار محبت آمیز، گفتن حقیقت مطلق و استوار بودن پایه و اساس یک ارتباط موفق را تشکیل می‌دهد.

اما شرایط همواره پایدار و آرام باقی نمی‌ماند و بروز برخی ناملایمات و اختلاف‌ها می‌تواند برقراری ارتباط را به چالش بکشد و آن را کاملا پیچیده کند. برقراری ارتباط در هنگام عصبانیت یکی از این مشکلات است. تیج نات هات در کتاب خود توضیح می‌دهد نباید خشم را سرکوب کرد. خشم یک انرژی قدرتمند است و حتی ممکن تا مدت زمانی با شما باقی بماند. ستیزه جویی با خشم یعنی ستیزه جویی با خود. پس  باید خشم خود را به شفقت تبدیل کرد و به شکلی مسالمت آمیز با آن برخورد کنید. یکی دیگر از مسائل تاثیر گذار در برقرری ارتباط موثر، مدت زمان یک رابطه است. در روابط طولانی مدت، تغییر به سختی اتفاق میافتد و آفت قضاوت بر اساس پیش فرض‌های ذهنی می‌تواند رابطه را از بین ببرد. نات هات در این مرحله پیشنهاد می‌کند مجددا به درون خود بنگرید و با تغییر افکار خود شرایط را برای ارتباط موثر بهبود بخشید.

برقرای ارتباط با همنوع یکی از اساسی‌ترین نیازهای انسان است  و در صورت عدم تحقق پیامدهای ناگواری به همراه خواهد داشت.  

 

تیچ نات هات، پیام آور صلح و آرامش

تیچ نات هات نویسنده، شاعر، پژوهشگر برجسته‌ی جهانی  در 11 اکتبر سال 1926 در ویتنام متولد شد. او یک راهب بودایی و فعال صلح است. نات هات در راستای فعالیت‌های صلح آمیز خود دهکده‌ای با نام پِلام تاسیس کرده  و سال‌های طولانی از عمر خود را در اقامتگاه شخصی‌اش،  در این دهکده در جنوب غربی فرانسه سپری کرده است. او به عنوان فعال صلح به اقصی نقاط دنیا سفر کرده و یک سخنران بین‌المللی در این زمینه به شمار می‌آید.

یکی از زمینه‌های فعالیت‌های صلح آمیز او مربوط به  خشونت عیله حیوانات است. او یکی ازپیشگامان عدم مصرف فراورده‌های دامی و عدم استفاده ابزاری و آزمایش بر روی حیوانات است.

نات هات  در سال 2014 دچار خونریزی شدید مغزی شد و پس از ماه‌ها توانبخشی توانست در سال 2016 سلامتی خود را به دست بیاورد. اگرچه اکنون قادر به صحبت کردن نیست. . این راهب بودایی سال‌ها پیش از وطن خود تبعید شد و زندگی در صومعه‌ی خود در کشور فرانسه را برگزید. اما در سال 2005 توانست از مقامات ویتنام اجازه بازدید از وطن خود را اخد نماید.  او سال‌ها در آرزوی بازگشت و زندگی در وطن بود. در پی بیماری نات هات او در سال 2018 برای زندگی به ویتنام بازگشت و  تا آخرین سال‌های خود را در معبد Từ Hiếu  بگذراند.

جوایز، افتخارات و آثار نیچ نات هات

نیچ نات هات جوایز زیادی را در زمینه صلح به خود اختصاص داده است. او یکی از کاندیدای دریافت جایزه صلح نوبل در سال 1967 بود اما در این سال این جایزه به کسی تعلق نگرفت. او در سال 1991 جایزه شجاعت و وجدان را از آن خود نمود. علاوه بر دریافت جوایز در زمینه صلح، او سوژه‌ی مستند، فیلم و رمان‌های مختلفی بوده و تاثیر به سزایی در افکار عمومی داشته است. در سال 2017  دانشگاه هنگ‌کنگ به دلیل کمک‌های مادام‌العمر در آگاهی بخشی، ترویج صلح و خوشبختی در سراسر جهان دکترای افتخاری به او اعطا کرد.

نیچ نات هات تاکنون بیش از 100 عنوان کتاب  نوشته است و بیش از 70 عنوان  از کتاب‌های او به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر شده‌اند. آثار او در ایران نیز مورد توجه مخاطبین قرار گرفته است. « شادمانی »، «معجزه توجه آگاهی»، «خرد تسلط بر خشم» و «آرامش حقیقی» از آثار شناخته‌ شده‌ی او به زبان فارسی است.

در بخشی از کتاب هنر برقراری ارتباط می‌خوانیم

ایجاد اعتماد و درمیان گذاشتن درد و رنج

برخی افراد به راحتی به دیگران اعتماد نمی‌کنند. برای چنین افرادی, تصور درد دل کردن با جامعه‌ای بزرگ‌تر دشوار است. ما باید کمی احتیاط کنیم یا حتی بسیار ظنین باشیم. دیگران می‌گویند ما را دوست دارند و درک می‌کنند. ما باید بتوانیم راه‌هایی برای کمک به شخصی بیابیم که گنجایش دریافت محبت و درک را ندارد. گاهی عشق واقعی وجود دارد. تفاهم واقعی وجود دارد, لیکن شخص به عشق و تفاهم اعتقاد ندارد؛ و به همین دلیل است که هیچ‌وقت نتوانسته آن را دریافت کند. آن شخص مثل روحی گرسنه است. در آیین بودا، «روح گرسنه» کسی است که معده‌ای بزرگ و خالی دارد و بسیار گرسنه است ولی گلویش بسیار کوچک است. حتی با وجود مقدار زیادی غذا آن شخص نمی‌تواند آن را قورت دهد. او نمی‌تواند چیزی جذب کند. پس اگر مقدار زیادی تفاهم و عشق هم عرضه شود. آن شخص نمی نواند آن را دررخود جا دهد.

شخصی که این گونه رنج می‌برد هیچ گنجایشی برای دریافت همدلی، عشق و یاری ندارد. شما باید بسیار صبور باشید. گاهی این روح‌های گرسنه را می‌بینیم که به این‌طرف و آن‌طرف می‌روند. و می‌دانیم آن‌ها را به‌آسانی شناسایی کنیم. آن‌ها بسیار تنها و منزوی به نظر می‌رسند. ما باید بسیار صبور باشیم و قدری زمان و فضا به آن‌ها بدهیم. زیادی مشتاق کمک کردن نباشید, چون وقتی‌که بیش از اندازه مشتاق باشید کمک کنید. ممکن است اثری خلاف چیزی که در نظر دارید بگذارید. و شاید واکنشی متضاد دریافت کنید.

در برابرشان بانشاط, بامحبت. دلسوز و صبور بمانید. این تنها کاری است که در حال حاضر می‌توانید انجام دهید. به دقت بنگرید ببینید می‌توانید وردی بیابید و تکرار کنید که آن‌قدر ماهرانه باشد تا یاری‌شان دهد گلویشان را بزرگ‌تر کنند و غذا را دریافت کنند. با صبر و زمان، روزی گلوهایشان بزرگ‌تر خواهد شد. و به تدریج متوجه انرژی عشق و همدلی که در شماست خواهند شد. جامعه سازی زمان می‌برد.

مشخصات کتاب هنر برقراری ارتباط

نظرات کاربران درباره کتاب هنر برقراری ارتباط

دوستان خوب بود نظر نیست لطفا نظراتتون رو واضح تر بدید
در ۴ سال پیش توسط دارک نایت ( | )
نویسنده هنرمند روابط آدمها را تشبیه به غذا کرده. هنگامی که رابطه ی ما و شخصی بد است، رابطه را با خشم، بدی، نفرت و ... تغذیه کردیم . هنگامی که رابطه ی ما با شخصی خوب است با احترام، عشق و ... تغذیه کردیم. این از جهتی خوبه؛ وقتی سخن از تغذیه میشه یعنی وقتی یکبار تغذیه بشود بازهم نیاز هست که تغدیه بشود . و خوبی دیگری که این نوشته هایش دارد این است که روی گفته ها به سمت خوده شخص است نه طرفی که ما با او در رابطه مشکل داریم. این به نظرم نکته مخفی و صدالبته مهمیه
در ۳ سال پیش توسط هادی شفیعی ( | )
بهترین کتاب در این زمینه آیین دوست یابی دیل کارنگی و ۹۲ روش لیل لوندز هست بنظرم
در ۳ سال پیش توسط moh...i71 ( | )
من کتاب و نخوندم ولی فکر میکنم اینایی که میان زیر همه کتاب ها خوب بود ، عالی بود اصلا درک نمیکنم خوب مگه مجبورین حتما نظر بدین؟ که چی بشه؟ چه فایده ای داره ؟
در ۳ سال پیش توسط آرش الهامیان ( | )
به نظر میرسه در این حیطه کتاب های مفید تری نیز هست . یک سری بدیهیات رو بررسی کردم و یاداوری کردن شاید اونطور که باید ما رو جلو نیندازد ...
در ۴ سال پیش توسط محمدجواد محمدی ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
  • ۷
  • ۸
  • بعدی ›
  • آخرین ››