از قیطریه تا اورنج کانتی
Loading

چند لحظه ...
کتاب جهانی شدن، ناسيوناليسم و توسعه

کتاب جهانی شدن، ناسيوناليسم و توسعه

نسخه الکترونیک کتاب جهانی شدن، ناسيوناليسم و توسعه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب جهانی شدن، ناسيوناليسم و توسعه

این اثر در سه بخش تاریخی و تحلیلی- نظری، تاریخ و مراحل جهانی شدن، ماهیت و ابعاد آن و نظریه‌های مربوط، و بعد نقش و جایگاه ناسیونالیسم و دولت‌های ملی و در نهایت ارتباط سه یا چهار پدیده جهانی شدن، ناسیونالیسم و دولت‌های ملی، و توسعه را (به ویژه با توجه به ملل جنوب و کشورهای تاکنون توسعه نیافته، و مسائل جهانی برخاسته از شکاف شمال و جنوب در روند جهانی شدن)، بررسی می‌کند. نوآوری این اثر در آن است که برخلاف آثار موجود که اغلب به جهانی شدن یا توسعه پرداخته‌اند، به ارتباط بین این دو پدیده، به‌ویژه با توجه به نقش مثبت دولت‌های ملی و قوی در پرتو ناسیونالیسم و نقش منفی دولت‌های شبه ملی و ضعیف، می‌پردازد. دولت‌های ملی و قوی و توسعه خواه متغیر مستقلی بودند که تا دهه ۱۹۸۰ توسعه را در کشورهایشان رقم زدند و بعد، از فرصت‌های جهانی شدن بهره برده‌اند و حتی قوی­تر و رقابتی­تر شدند. در عصر جهانی شدن هم آنها با اتحادهای منطقه‌ای و منطقه‌گرایی، فراتر از ناسیونالیسم، به نمایندگی از طبقه متوسط در سطوح منطقه‌ای و جهانی، یک نظام سیاسی- اقتصادی جهانی عادلانه‌تر و دموکراتیک تر را برقرار می‌کنند و به صلح و امنیت و دموکراسی و توسعه جهانی، در کنار جامعه مدنی جهانی و نهادهای بین‌المللی، کمک می‌کنند. اما دولت های ضعیف، ناکارآمدو شکست خورده، در فرآیند جهانی شدن (که به عنوان متغیر مستقل عمل می‌کند)، نقشی واسطه­ای در تشدید توسعه نیافتگی و گسترش تهدیدهای جهانی‌شدن در جنوب داشته‌اند و فقر و ستم و سرکوب و خشونت و ناامنی و افراطی‌گری و بنیادگرایی و تروریسم و جنگ و هزینه‌های عظیم انسانی و اجتماعی و زیست‌محیطی را، در سطوح ملی، منطقه­ای و جهانی افزایش و گسترش می‌دهند.

ادامه...

مشخصات کتاب جهانی شدن، ناسيوناليسم و توسعه

بخشی از کتاب جهانی شدن، ناسيوناليسم و توسعه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب جهانی شدن، ناسيوناليسم و توسعه