Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی مائده‌های زمینی کتاب صوتی

دانلود کتاب مائده‌های زمینی | نوشته آندره ژید

نسخه الکترونیک کتاب صوتی مائده‌های زمینی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب صوتی مائده‌های زمینی را رایگان بشنوید

نسخه نمونه کتاب صوتی مائده‌های زمینی را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۱۳,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی مائده‌های زمینی

انسان گاهی نیازمند این است که دست از دغدغه‌هایش بردارد، روزمرگی‌هایش را کنار بگذارد و به خودش بپردازد. نیاز دارد گاهی نگاهش را تلطیف کند و از دریچه‌ای دیگر به اطرافش نگاه کند. آندره ژید در مائده‌های زمینی با لحنی زیبا و آرامش‌بخش روح انسان را قلقلک می‌دهد. یک‌بار خواندن این کتاب انسان را به روح زندگی نزدیک می‌کند و اندکی به او فرصت می‌دهد تا از دنیای مدرن  فاصله بگیرد و جایی دیگر آرامش را تجربه کند.

عکس جلد کتاب مائده‌های زمینی رمان زیبای آندره ژید

مائده های زمینی، انسان در جست‌و جوی خدا

مائده‌های زمینی رمان زیبای آندره ژید است که اولین بار سال 1897 در پاریس منتشرشد. او در این کتاب به ستایش شادی و خوشبختی پرداخته و می‌خواهد انسان‌ها را تشویق کند تا توجه بیشتری به جزئیات آفرینش نشان دهد. کتاب او انسان را به جست‌و جوی آفریدگار تشویق می‌کند و معتقد است هرچیزی که انسان را شاد و خشنود می‌کند در رسیدن او به پروردگارش موثر است. آندره ژید هنگام نوشتن مائده‌های زمینی تحت تاثیر کتاب «چنین گفت زرتشت» اثر نیچه بود، اما آنچه واقعا انگیزه‌ی نوشتن این کتاب شد اقامت او در آفریقای شمالی بود. آندره ژید برای معالجه و استراحت دو سال در آفریقای شمالی زندگی کرد. این دو سال تحول روحی عظیمی را در او به وجود آرود که بسیاری از منتقدان مائده‌های زمینی را نتیجه ‌ی آن می‌دانند.

کتاب آندره ژید نثری مسجع دارد و از مقدمه و 8 کتاب تشکیل شده است. آندره ژید در مقدمه‌ی مؤلف کتاب که برای چاپ مجدد آن در سال 1926 نوشته است، آورده است:«کاش کتابم به تو بیاموزد که بیش از این کتاب به خودت بپردازی و سپس بیشتر از خود به دیگر چیزهاین است آنچه پیش از این، بایستی در مقدمه و در آخرین جملات «مائده‌ها» خوانده باشی. پس چرا خود را ملزم به تکرار آن کنم؟»

کتاب کم‌نظیر آندره ژید همانند بسیاری از آثار ادبی بزرگ جهان در ابتدا مورد استقبال قرار نگرفت. این کتاب  سال‌ها با بی‌مهری مواجه بود و در نزدیک 10 سال تنها 500 جلد از آن به فروش رسید. اما سال‌های جنگ جهانی باعث شد بسیاری از مردم به این کتاب روی بیاورند. جنگ و تبعات آن بر زندگی مردم سایه انداخته بود و نا امیدی در جوامع روزافزون بود. بسیاری از مردم به نیروی جدیدی برای ادامه زندگی نیاز داشتند، نیرویی که آن‌ها را به سوی آینده پیش ببرد.  همین باعث شد در آن سال ها مردم بیشتر به جست و جوی خدا و معنویت روی بیاورند. در نتیجه کتاب آندره ژید با استقبال مواجه شد و در مدت کوتاهی به زبان‌های دیگر هم ترجمه شد و در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت.

مائده‌های زمینی درباره چیست؟

آندره ژید معتقد است انسان برای رسیدن به خدا احتیاج به مذهب یا هیچ ابزار دیگری احتیاج ندارد و هر چیزی در زندگی انسان تجلی پروردگار است.  آندره ژید می‌خواهد انسان از هر لحظه از زندگیش لذت ببرد، وجهه زیبایی که در هر پدیده‌ای وجود دارد را بیرون بکشد و به آن توجه کند. آندره ژید با کتابش حال بهتری برای انسان خواسته است و خواسته او را به سوی مبدا آفرینش سوق بدهد. در قسمت‌هایی از کتاب لحن آندره ژید به طنز مختصری کشیده می‌شود و لبخندی بر لب مخاطب می‌نشاند.

شخصیت‌های مائده‌های زمینی

کتاب مائده‌های زمینی سه شخصیت دارد. راوی که خود نویسنده است، ناتانائیل که کتاب خطاب به او نوشته شده است و منالک که معلم راوی است. آندره ژید  سعی می‌کند با روایت آموزش‌های منالک به راوی دو موضوع را به خواننده‌های مائده‌های زمینی آموزش دهد: یکی فرار از قوانین و ساختارهای آزار‌دهنده و قید و بندهای خانوادگی و دیگری تمایل به ماجراجویی و شور و اشتیاق در زندگی.

آندره ژید، نویسنده‌ای که به انسان می‌پردازد

آندره ژید نویسنده و فیلسوف فرانسوی است. او سال 1869 در پاریس به دنیا آمد. ژید نویسنده‌ی پرکاری بود و بیش از 25 اثر از او به جای مانده است. در میان آثار ژید داستان کوتاه، مقاله، شعر و نمایش‌نامه هم دیده می‌شود. آندره ژید نوشتن را در 22 سالگی شروع کرد. در ابتدا او تحت تاثیر جوامعی که در آن رفت و آمد می‌کرد و همچنین دوستی با کسانی مانند «استفان مالارمه»، به سبک نمادگرایی روی آورد. هرچند مدتی بعد دغدغه‌هایش تغییر کرد و سعی کرد بیشتر درباره‌ی انسان و درونیات بنویسد.

از میان آثار او می‌توان به «دخمه‌های واتیکان»، «سکه های تازه»، «سمفونی روسیه» اشاره کرد. کلیسای کاتولیک تمام کتاب‌های آندره ژید را در لیست کتاب‌های ممنوعه قرار داده است. این نویسنده‌ی فرانسوی مدت کوتاهی عضو حزب کمونیست هم بود اما پس از مدتی دریافت که آموزه‌های حزب برایش راضی کننده نیستند و توقعاتش را برآورده نمی‌کنند. بنابراین کتاب «بازگشت از روسیه» را نوشت و حزب را ترک کرد.  آندره ژید سال 1947 برنده جایزه‌ی نوبل ادبیات شده است و سه سال بعد از دریافت نوبل در 81 سالگی در پاریس درگذشت.

آندره ژید؛ فرانسوی دل‌بسته به ادبیات فارسی

ادبیات فارسی و مخصوصا گنجینه‌ی ارزشمند اشعار شاعران بزرگ فارسی زبان در قرن‌های گذشته در موارد بسیاری منبع الهام شاعران و متفکران و نویسندگان مغرب زمین بوده است. یکی از نویسندگانی که ردپای مشرق زمین در آثارش به خوبی دیده می‌شود، آندره ژید است.

آندره ژید در سال‌های جوانی با «حافظ» و «خیام» آشنا بود و اشعار «حافظ» را به فرانسوی می‌خواند. علاقه‌ی آندره ژید به ادبیات مشرق زمین به اندازه‌ای بود که کتاب «هزار و یک شب» را بارها و بارها خوانده بود. او در نامه‌ای به یکی از دوستانش درباره‌ی این گتاب گفت: «شما از شيفتگي من به اين كتاب خبر داريد. پدرم كه او هم شيفته‌ی  «هزار و يك‌ شب» بود، چنان زود آن را دراختيار من گذاشت كه فکر می‌کنم، همـراه كتـاب مقـدس، اولین كتابي است كه خوانده‌ام.»

آندره ژید به اشعار «عطار»، «مولوی»، «منوچهری» و« فردوسی» هم توجه نشان می‌داد و همواره از آنان به عنوان بزرگان ادبیات جهان یاد می‌کرد. او همواره از اینکه فارسی نمی‌دانست ناراحت بود و معتقد بود نداستن زبان فارسی باعث می‌شود بسیاری از ظرافت‌ها و زیبایی های شاعران مورد علاقه‌اش را از دست بدهد.

در میان آثار آندره ژید، کتاب مائده‌های زمینی بیش از آثار دیگرش تحت تاثیر علاقه او به ادبیات فارسی قرار گرفته است و محققان فارسی زبان آن را تفاهمی میان ادبیات غرب و شرق می‌دانند

مائده‌های زمینی، عرفان مشترک آندره ژید و حافظ

آندره ژید، مائده‌های زمینی را با بخشی از آیه‌ی 22 سوره بقره آغاز کرده است و در ادامه بیتی از حافظ آورده است. درونمایه‌ی عارفانه‌ی کتاب، ما را یاد بسیاری از آثار عرفای فارسی زبان می‌اندازد. عرفان حافظ و عرفان ژید بسیار به هم نزدیک است. هر دو عشقی را می‌جویند که آن‌ها را از بند تعلقات مادی رها کند و در معنویت غرقشان کند. حافظ و ژید هر دو عاشق طبیعت هستند و در طبیعت غرق می‌شوند و حتی آن را راهی برای راز و نیاز و ارتباط با پروردگار می‌دانند. ژید در کتابش به «خیام» هم اشاره کرده است و به اعتقاد منتقدان فارسی کتاب مائده‌های زمینی رنگ و بویی هم از آثار این شاعر فارسی زبان دارد.

کاور کتاب صوتی مائده‌های زمینی با صدای احمد گنجی

مائده‌های زمینی، ترجمه و انتشار در ایران

ترجمه‌های فارسی مختلفی از مائده‌های زمینی وجود دارد. معروف‌ترین ترجمه‌ی مائده‌های زمینی ترجمه‌ی مشترک «جلال آل احمد» و «پرویز داریوش» از این کتاب است. بعدها سیروس ذكاءمترجم و روزنامه نگار ایرانی این اثر را به فارسی برگرداند و «بنگاه ترجمه و نشر کتاب» سال1336  آن را منتشر کرد.

«حسن هنرمندی» پژوهشگر ایرانی و استاد زبان فرانسه هم مائده‌های زمینی را ترجمه کرده است. او علاقه زیادی به آندره ژید داشت و پژوهش‌هایش تاثیر به‌سزایی در شناخته‌شدن ژید و آثارش در ایران داشته است. «مهستی بحرینی» شاعر و مترجم ایرانی و دانش آموخته دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران که به شکل تخصصی آثار ادبی فرانسوی را به فارسی ترجمه می‌کند، هم این کتاب را ترجمه کرده است. بحرینی در مقدمه‌ای که بر ترجمه‌اش از مائده های زمینی نوشته است، انگیزه‌اش از ترجمه‌ی مجدد کتاب را اهمیت بازشناساندن آثار مهم ادبی جهان، بیان کرده است. انتشارات نیلوفر سال 1381 این کتاب را با عنوان مائده ‌های زمینی و مائده های تازه منتشر کرد. 

خرید و دانلود کتاب صوتی این کتاب با ترجمه‌ی «مهستی بحرینی» و خوانش «احمدگنجی» در همین صفحه ممکن است.

در بخش‌هایی از مائده‌های زمینی می‌خوانیم:

روزهایی هست و بازهم روزهایی. صبح‌هایی هست و شب‌هایی. صبح‌هایی هست که پیش از سپیده دم ، سست و خموده از خواب بر می‌خیزیم. ای بامداد خاکستری پاییز! جان آدمی در تو نیاسوده بیدار می‌شود و چنان از شب زنده‌داری تب آلود خویش کوفته است که آرزو دارد دوباره به خواب رود و طعم مرگ را مزه مزه کند. فردا این دشت یخ‌زده را ترک خواهم گفت. سبزه‌ها پوشیده از یخچه است. من همچون سگ‌هایی که در مخفی‌گاه‌های زمین برای روزهای گرسنگی خود نان و استخوان نگاه می‌دارند، می‌دانم برخی لذت‌های پنهان را در کجا بیابم. می‌دانم که در پیچ گود نهر، کمی هوای ملایم هست و بر فراز حصار چوبی بیشه، زیزفونی زرفام که هنوز برگ‌هایش نریخته است. لبخندی و نوازشی نثار پسرک کارگاه آهنگری ، در راه مدرسه‌اش. دورتر ، رایحه‌ی برگ‌های فراوانی که فروریخته است، زنی که می‌توانم به رویش لبخند بزنم، با بوسه‌ای نزدیک کلبه، بر روی کودک خردسالش. صدای پتک کوره‌ی آهنگری که در پاییز، از دوردست به گوش می‌رسد... آیا همه‌ی خوشی هایم همین است؟ آه! بهتر است بخوابیم! این‌ها بسیار ناچیز است و من از امید داشتن دلزده شده‌ام...

 

 

مشخصات کتاب صوتی مائده‌های زمینی

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی مائده‌های زمینی

کتاب به این خوبی و اجرای خوب رو زحمت کشیدین گذاشتین. ما هم خریداری میکنیم. آیا نباید در ترتیب فایلها دقت بیشتری کنید؟ این دومین کتاب صوتیه که خریداری میکنم و ترتیبش مشکل داره
در ۲ سال پیش توسط رضی ( | )
لطفا نسخه الکترونیکی رو هم بذارید
در ۱ سال پیش توسط Ahmadreza Torabi ( | )
این کتاب فوق العاده است
در ۲ سال پیش توسط شاینا تاران ( | )
فایل ها بهم ریختس، مرتب کنید لطفا برای کسانی که ازتون خرید میکنن احترام قائل شید
در ۱ سال پیش توسط sara saadat ( | )
فیدیبو دوباره که فصلا مرتب نیست...........
در ۱ سال پیش توسط ami...2rg ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ..
  • ۸
  • ۹
  • بعدی ›
  • آخرین ››