Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی هزار خورشید تابان کتاب صوتی

کتاب صوتی هزار خورشید تابان

نسخه الکترونیک کتاب صوتی هزار خورشید تابان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی هزار خورشید تابان را رایگان بشنوید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی هزار خورشید تابان

افغانستان سرزمین عجیبی است. سرزمینی با تاریخ پرپیچ‌وخم و حیرت‌آور. داستان‌های افغانستان شبیه افسانه‌های هزارویک‌شب‌اند. نام این سرزمین در اخبار سالیان گذشته همواره با جنگ و ناامنی همراه بود. از جنگ با شوروی تا درگیری‌های داخلی و حضور گروه‌هایی چون طالبان سرنوشت این مردم را دستخوش اتفاقاتی عجیب کرده است. خالد حسینی، یکی از بهترین نویسندگان افغانستان است که روزهای سخت زنان و مردان این سرزمین را روایت کرده است. نویسنده‌ی رمان مشهور بادبادک‌باز داستان دیگری نوشته است که روایت زنان افغانستان است. هزاران خورشید تابان بلافاصله پس از انتشار با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و در یک هفته بیش از یک‌میلیون نسخه از آن فروش رفت.

‌درباره‌ی کتاب هزاران خورشید تابان  اثر خالد حسینی

هزاران خورشید تابان با عنوان اصلی «a thousand splendid suns» اولین بار سال 2007 در آمریکا منتشر شد. این داستان در پی سفر خالد حسینی به افغانستان پس از انتشار بادبادک‌باز شکل گرفت. او که در رمان بادبادک‌باز قصه‌ای از زبان مردها نوشته بود این بار تصمیم به نوشتن روایتی زنانه گرفت . او درباره‌ی شخصیت‌های رمانش گفته است: «مریم و لیلا از قصه‌ی هیچ‌کدام از زنانی که من در کابل دیده‌ام الهام گرفته نشده‌اند اما صدای این زنان، چهره‌هایشان و داستان‌های حیرت‌انگیز زنده ماندنشان همیشه با من است و منبع الهام من در بخش‌های زیادی از رمان است

خالد حسینی در هزاران خورشید تابان، محدودیت‌ها و رنج‌های زنان افغانستان را در قالب روایتی زیبا و غمگین به تصویر می‌کشد و شجاعت و میل به زندگی، عشق، فرزند و ادامه دادن را در این زنان می‌ستاید. او عنوان کتابش را از یکی از ابیات قصیده‌ای از صائب تبریزی برداشته است. در این قصیده آمده است:

«حساب مه جبینان لب بامش که می‌داند                             دو صد خورشید رو افتاده در هر پای دیوارش»

هزاران خورشید تابان تاکنون به زبان‌های بسیاری برگردانده شده است و مخاطبان در سراسر جهان از آن استقبال کرده‌اند. خالد حسینی برای این کتاب برنده‌ی جایزه‌ی «indies choice book award» شده است.

خلاصه داستان هزاران خورشید تابان

هزاران خورشید تابان داستان دو زن به نام‌های مریم و لیلاست. این داستان در سال‌های جنگ داخلی افغانستان اتفاق می‌افتد. مریم دختر مردی به نام جلیل است که چند همسر دارد و بسیار ثروتمند است. مریم و مادرش جایی دور از پدرش زندگی می‌کنند و جلیل گاهی به دیدار آن‌ها می‌آید. مریم هنوز کوچک است که مادرش را از دست می‌دهد و مجبور می‌شود به خانه‌ی پدرش و نزد نامادری‌هایش برود. آن‌ها او را در پانزده‌سالگی مجبور به ازدواج می‌کنند. همسر مریم که مردی به‌شدت سنتی است او را به کابل می‌برد. در کابل آن‌ها با خانواده‌ای همسایه‌اند که دختر کوچکی به نام لیلا دارند. پدر لیلا معلم است و خانواده‌ای روشن‌فکر به‌حساب می‌آیند. روزی در جریان یکی از بمباران‌های کابل خانه‌ی این خانواده از بین می‌رود و لیلا تنها بازمانده‌ی این حادثه است. مریم که حالا زنی میان‌سال است پرستاری دختر کوچک را بر عهده می‌گیرد، اما سرنوشت روزهای دردناکی را برای این دو زن رقم می‌زند.

‌‌درباره‌ی خالد حسینی نویسنده‌ی کتاب هزاران خورشید تابان

خالد حسینی(Khaled hosseini) متولد 1965 در کابل است. او در یازده‌سالگی همراه خانواده‌اش افغانستان را ترک کرد و برای 25 سال هرگز به افغانستان نیامد. خالد حسینی در رشته‌ی پزشکی درس خواند، هرچند نویسندگی را به‌عنوان حرفه‌اش برگزیده است.

اولین بار وقتی سال 2003 رمان بادبادک‌باز منتشر شد نام این نویسنده‌ی جوان افغانستانی بر سر زبان‌ها افتاد. خالد حسینی با این کتاب توجه‌ها را به‌سوی سرزمین مادری‌اش جلب کرد، او پس‌ازاین کتاب هزاران خورشید تابان را نوشت و بعد به فاصله‌ی شش سال کتاب دیگری به نام «کوهستان به طنین آمد» را منتشر کرد. این کتاب نیز مانند و اثر قبلی این نویسنده توانست نظرات زیادی را به خود جلب کند. آخرین کتاب خالد حسینی «دعای دریا» نام دارد که سال 2018 منتشر شد.

خالد حسینی علاوه بر نویسندگی فعالیت‌های بشردوستانه نیز انجام می‌دهد. او بنیاد خالد حسینی را برای کمک به مردم افغانستان پایه‌گذاری کرده است و البته سفیر صلح سازمان ملل در این کشور نیز هست.

ترجمه‌ی کتاب هزاران خورشید تابان  به فارسی

هزاران خورشید تابان در ایران چندین بار ترجمه و منتش شده است. این کتاب را می‌توانید با عناوین مختلفی ازجمله «هزار خورشید باشکوه»، «هزار آفتاب شگفت‌انگیز»، «هزاران خورشید درخشان» و ... در کتاب‌فروشی‌ها پیدا کنید.

انتشارات آوا نامه  کتاب صوتی هزاران خورشید تابان  را با ترجمه‌ی مهدی غبرائی عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

چرا باید کتاب هزاران خورشید تابان  را خواند؟

هزاران خورشید تابان آینه‌ای از روزهای تلخی در افغانستان است. این داستان زیبا روایت تلخی از نابودی حقوق انسان‌هاست و درعین‌حال قدرتمندی زنان افغانستان را به تصویر می‌کشد. هزاران خورشید داستانی است که قدرت لمس جامعه‌ی سنتی افغانستان و رنج مردم این سرزمین در سال‌هایی که هنوز چندان از آن‎ها نگذشته است به خواننده می‌دهد.

کتاب هزاران خورشید تابان  در دسته‌ی کتاب‌های زنان در افغانستان  قرار دارد.

کتاب هزاران خورشید تابان  مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است.

خوانش کتاب صوتی هزاران خورشید تابان  را مریم پاک ذات  به عهده داشته است.

کتاب هزاران خورشید تابان  جزو کتاب‌های حجیم و بلند با موضوع زنان در افغانستان  است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و می‌خواهند در زمینه‌ی  زنان در افغانستان  زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب هزاران خورشید تابان  اثر خالد حسینی بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها درزمینه‌ی زنان در افغانستان  می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

در بخشی از کتاب هزاران خورشید تابان  می‌خوانیم

آن روز در کلاس لیلا به علت غیاب طارق و دعوای پدر و مادرحواسش جمع نبود. بنابراین وقتی معلم اسمش را صدا زد و خواست پایتخت رومانی و کوبا را بگوید، غافلگیر شد.

نام معلم شنزای بود، اما دانش‌آموزها پشت سرش به او می‌گفتند خاله رنگمال، چون وقتی به دانش‌آموزها سیلی می‌زد، یکی با کف دست بود و دیگری با پشت دست. مثل حرکت قلم‌موی نقاش ساختمان. خاله رنگمال زن جوانی بود با صورتی سه‌گوش و ابروهای پرپشت. روز اول مدرسه با غرور برای کلاس تعریف کرده بود که دختر کشاورز فقیری از اهالی خوست است. قامتش خدنگ بود و موهای سیاه پرکلاغی‌اش را پشت سرجمع می‌کرد و با نواری می‌بست؛ چنانکه وقتی برمی‌گشت لیلا موهای ریز پشت گردنش را می‌دید. خاله رنگمال نه آرایش می‌کرد و نه جواهرات به خودش می‌آویخت. سرش را نمی‌پوشاند و دخترهای دانش‌آموز را هم از این کار منع می‌کرد. می‌گفت زن و مرد از هر حیث برابرند و دلیلی ندارد که اگر مردها سر برهنه‌اند زن‌ها سر را بپوشانند.

می‌گفت اتحاد شوروی بهترین ملت دنیاست. به‌اضافه افغانستان. در این کشور با کارگران مهربانی می‌کنند و همه باهم برابرند. در کشور شوروی همه شاد و مهربان‌اند. برخلاف امریکا که مردمش از جنایت می‌ترسند پا از خانه بیرون بگذارند. می‌گفت همه در افغانستان باید خوشحال باشند که راهزنان عقب‌مانده و ضد پیشرفت شکست‌خورده‌اند.

«به همین دلیل رفقای اهل شوروی ما از ۱۹۷۹ اینجا هستند. تا به همسایه خودیاری کنند. تا کمک کنند این وحشی‌هایی را که می‌خواهند کشور ما ملت عقب‌مانده و بدوی بماند. شکست دهیم. شما بچه‌ها هم باید پاری کنید. شما باید هرکسی از این شورشیان را که می‌شناسید معرفی کنید. این وظیفه شماست. باید گوش بدهید. بعد گزارش کنید. حتی اگر پدر و مادر یا بستگانی مثل عمو و دایی و عمه و خاله باشند. چون هیچ‌کدامشان به‌اندازه کشورتان دوستتان ندارند. کشور در وهله اول است. یادتان باشد! من به شما افتخار می‌کنم، کشورتان هم همین‌طور.»

 

مشخصات کتاب صوتی هزار خورشید تابان

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی هزار خورشید تابان

این کتاب عمق نگاه منو به افغان ها تغییر داد واقعا زیباست
در ۵ ماه پیش توسط 912...212 ( | )
بسیار متاسف شدم از رفتار ما مردم و دولت ایران من در تمام مدت کوش دادن گریستم به حال اونها و به حال خودم و به حال مملکتم
در ۵ ماه پیش توسط nasrin nemati ( | )
کتاب غم زیادی داره، و راجع به محصول باید بگم صدای خیلی کمی داره به طوری که نمیشه یکی دو متر بین شما و گوشی فاصله باشه مخصوصا وقت آشپز ی و کارهای روتین
در ۵ ماه پیش توسط han...ify ( | )
باخواندن این کتاب نظر من نسبت به مردم افغانستان کاملا عوض شد داستان گیرایی هست ونویسنده مردم این سرزمین را خیلی خوب به تصویر کشیده
در ۵ ماه پیش توسط 913...482 ( | )
این کتاب شاهکار هست. صدای فوق العاده خانم پاک ذات مثل همیشه عالیه.
در ۶ ماه پیش توسط 912...764 ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
  • ۷
  • ۸
  • بعدی ›
  • آخرین ››