Loading

چند لحظه ...
کتاب آیدا در آینه‌

کتاب آیدا در آینه‌

نسخه الکترونیک کتاب آیدا در آینه‌ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۵,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب آیدا در آینه‌

شعر و ادب عاشقانه در ایران از سابقهای بسیار طولانی برخوردار است. از زمان حافظ و سعدی و مولانا تاکنون شاعران ایرانی، زیباترین عاشقانههای جهان را سرودهاند. ادبیات معاصر نیز شاعرانی را در خود دارند که عاشقی را بلدند و شعرشان در جام مخاطب مینشیند. شاعرانی که به شعر نو روی آوردهاند و به شکلی متفاوت از آنچه در طی قرنها رایج بوده است عاشقانههایشان را سرودهاند. از میان شاعران معاصر شاملو بخشی از زیباترین عاشقانهها را سروده است؛ اما شاید تفاوتی در شعر شاملو با بیشتر همتایانش وجود دارد. معشوق در عاشقانههای شاملو فردیت دارد، مشخص است و همگان او را میشناسند. شاملو عاشقانهاش را برای آیدا مینویسد زنی که دیوانهوار دوستش داشته و بیشترین مهر خود را به او تقدیم کرده است.

درباره کتاب آیدا در آینه اثر احمد شاملو

آیدا در آینه عاشقانه‌ای است برای آیدا سرکیسیان، همسر و همسفر احمد شاملو و شاملو با این کتاب عشقش را به آیدا کامل کرده است. این کتاب اولین دفتر شعر شاملو پس از ازدواج با آیداست که از مهم‌ترین اشعار آن می‌توان به شعرهای «آیدا در آینه»، «سخنی نیست»، «سرود برای سپاس و ستایش»، «آغاز»، «تکرار» و «وصل» اشاره کرد.

مروری بر فصل‌های کتاب آیدا در آینه

آیدا در آینه با فصلی تحت عنوان «آغاز» شروع‌شده است. در ادامه سه فصل دیگر آمده است که عناوین آنها به شرح زیر است:

از مرگ...

چهار سرود برای آیدا

آیدا در آینه

بخش آخر کتاب نیز بخشی تحت عنوان یادداشتها و توضیحات است که در آن معنی و تفسیر بعضی واژهها و اصطلاحاتی که در کتاب آمده گفته‌شده است تا ابهامی برای خواننده باقی نماند.

نقدها و نظرات درباره آیدا در آینه

درباره آیدا در آینه نقدها و نظرات زیادی وجود دارد. بعضی از این شعر استفاده کردهاند تا تصویر زن در شعر شاملو را تحلیل کنند و در مواردی هم کسانی انتقادات جدی به این شعر داشتهاند. ازجمله نقدهایی که بر این اثر منتشرشده است نقدی تحت عنوان «بامداد، برگی در انزوای باد» است که سعید یوسف نیا آن را نگاشته است. در بخشی از این نقد آمده است: «شاملو بی‌هیچ تردیدی فرمالیست است و طبیعی است که نتیجه اصیل شمردن صورت و توجه مفرط به آن چیزی جز گسیختگی خیالی بی‌پشتوانه‌ی اندیشه و ازهم‌پاشیدگی شعر نباشد.» او ادامه میدهد: «شاملو در آیدا در آینه قصد بزرگ نشان دادن آیدا را دارد و این بزرگنمایی به‌کلی جدای از تفکر تأویلی و شاعرانه است.»

اما نقدی که سایت ناسور دربارهی نقش زن در شعر شاملو نوشته با نگاهی متفاوت این اثر را نقد کرده است. در بخشی از این نقد آمده استباری از یاد نباید برد که در میان شعرای معروف معاصر به استثنای فروغ فرخزاد، احمد شاملو تنها شاعری باشد که زنی با گوشت و پوست و هویت فردی به نام آیدا در شعرهای او شخصیت هنری مییابد و داستان عشق شاملو و او الهام‌بخش یکی از بهترین مجموعههای شعر معاصر ایران میشود.

در شعر دیگران غالباً فقط میتوان از عشقهای خیالی و زنهای اثیری یا لکاته سراغ گرفت. در روزگاری که به قول شاملو لبخند را بر لب جراحی میکنند و عشق را به قناره میکشند (ترانههای کوچک غربت) چهره نمایی عشق به یک زن واقعی در شعر او غنیمتی است.»

درباره احمد شاملو

احمد شاملو که با تخلص الف. بامداد و الف صبح نیز شناخته میشود شاعر، روزنامهنگار، پژوهشگر و مترجم ایرانی است. او 21 آذر 1304 در صفی علیشاه تهران به دنیا آمد اما در دوران کودکیاش در شهرهای مختلفی زندگی کرد. ازآنجایی‌که پدرش افسر ارتش بود او و خانوادهاش هرچند سال به‌جایی در کشور منتقل میشدند. همین مسئله باعث شد تحصیلات مقدماتی او نامرتب باشد.

او اولین بار زمانی که سال سوم دبیرستان را به پایان رسانده بود به خاطر فعالیت علیه متفقین دستگیر شد و به زندان شوروی در رشت منتقل شد. او بعدها هم یک‌بار تا مرز اعدام پیش رفت اما حکم در لحظات آخر لغو شد و او مدتی بعد آزاد شد. احمد شاملو پس از به پایان رساندن سال چهارم دبیرستان ترک تحصیل شد و به کار در یک کتاب‌فروشی مشغول شد. او سال 32 نیز در ماجرای کودتای 28 مرداد با نیروهای امنیتی درگیر میشود بعضی ترجمههایش سوزانده میشود و تعدادی نیز ضبط و نابود شدند. او یک سال را نیز در زندان گذراند و درنهایت زمستان 33 آزاد شد.

شاملو نیما یوشیج را سال 1325 ملاقات کرد و برای سالها میان آنها رابطهی دوستانهای وجود داشت. شاملو به گفتهی خودش تحت تأثیر شعر و سبک نیما بود و بسیاری از شعرهایش را نیز در قالب نیمایی سرود.

شاملو در زندگیاش سه بار ازدواج کرد. اولین ازدواج او که هر چهار فرزندش حاصل همان هستند زمانی اتفاق افتاد که او تنها 22 سال داشت؛ اما ازدواج آخرش با دختری به نام آیدا سرکیسیان بود که شاملو از سال 1343 تا آخر عمر با او زندگی عاشقانهای داشت. او دربارهی زندگی با آیدا گفته بود: «هر چه مینویسم برای اوست و به خاطر او من با آیدا آن انسانی را که هرگز در زندگی خود پیدا نکرده بودم پیدا کردم.»

احمد شاملو پس از انقلاب اسلامی نیز در ایران زندگی میکرد و اگرچه به‌طور مقطعی و برای فعالیتهای فرهنگی و بشردوستانه در کشورهای دیگر هم اقامت کرده بود هرگز ایران را به‌قصد مهاجرت ترک نکرد. سالهای پایانی عمر شاملو در ایران در انزوا گذشت و او که از بیماری دیابت رنج میبرد سالهای آخر را به‌سختی گذراند. سرانجام احمد شاملو 22 مرداد 79 درگذشت و پیکرش از مقابل بیمارستان ایرانمهر تشییع شد. از شاملو آثار زیادی در حوزههای مختلف باقیمانده است. «شازده کوچولو»، «دن آرام»، «جزیره» و «پابرهنهها» ازجمله آثاری است که او فارسی برگردانده است. دفترهای شعر «آهنگهای فراموش‌شده»، «آیدا، درخت، خنجر و خاطره»، «ابراهیم در آتش»، «ققنوس در باران»، «هوای تازه» و «باغ آینه» نیز بخش دیگری از آثار اوست. او کتابی به نام «حافظ شیراز به روایت احمد شاملو» نیز در کارنامه دارد که مقدمهای بحث‌برانگیز و جذاب بر آن نوشته است و دیوان حافظ را تصحیح کرده است.

چرا باید این کتاب را خواند؟

این کتاب عاشقانه است. عاشقانهای لطیف و زیبا که میتواند احساسات هرکسی را قلقلک بدهد. توصیفات شاعرانهی شاملو بسیار لذت‌بخش و زیباست و برای تغییر حال یک روز دلگیر بسیار مؤثر باشد. هرکسی که اندک علاقهای به اشعار عاشقانه داشته باشد میتواند از عاشقانه‌ای که شاعر بزرگ کشورمان برای همسرش سروده لذت ببرد و به زیبایی روابط انسانی بی اندیشد. آیدا در آینه کتاب بسیار مناسبی برای هدیه دادن هم هست، اگر در یک عصر پاییزی میخواهید اندکی از روزمرگیهایتان فاصله بگیرید و ذهنیات دیگری را تجربه کنید این کتاب انتخاب بسیار خوبی خواهد بود.

آنچه در بالا خواندید نقد و بررسی کتاب آیدا در آینه اثر احمد شاملو است. خرید و دانلود کتاب الکترونیکی این اثر در همین صفحه ممکن است.

 

مشخصات کتاب آیدا در آینه‌

نظرات کاربران درباره کتاب آیدا در آینه‌

این کتاب رو که باید رایگان بذارید همه جا هستش
در ۳ سال پیش توسط محمد ظهرابی ( | )
بهترینه👍👍👍👍
در ۳ سال پیش توسط محمدباقر ذوالفقاری ( | )
ناب
در ۲ سال پیش توسط جواد دولتی ( | )
سلام من دنبال کتاب بام بلند هم چراغی میگردم.
در ۱ سال پیش توسط poo...350 ( | )
شاملوی بزرگ پروردگار سخن
در ۲ سال پیش توسط پرستو موسوی نیا ( | )
  • ۱
  • ۲
  • بعدی ›
  • آخرین ››