Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی طاعون کتاب صوتی

کتاب صوتی طاعون

نسخه الکترونیک کتاب صوتی طاعون به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی طاعون را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۹,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی طاعون

درباره کتاب صوتی طاعون

کتاب صوتی طاعون Plague به فرانسوی La Pest رمانی اثر آلبر کامو، نویسنده‌ی مشهور فرانسوی است که در سال 1947 منتشر شد. این رمان، رمانی فلسفی است که در رده‌ی آثار اگزیستانسیالیستی قرار می‌گیرد و با روایت یک فاجعه‌ی بشری، به ویژگی‌های مختلف انسان و در نگاهی عمیق‌تر به مفاهیم کلانی مثل خدا، دنیا، مرگ و پوچ‌انگاری می‌پردازد.

این داستان روایت کننده‌ی مردم شهری در الجزایر به نام اران است. ابتدا با مردن عجیب حیواناتی مثل موش‌های صحرایی در شهر خواننده به آرامی متوجه شروع یک اتفاق می‌شود. با این حال مسئولین شهر به این اتفاق توجهی نکرده و آن را موردی پیش پا افتاده و بی‌اهمیت می‌دانند. اولین کسی که متوجه وخامت اوضاع می‌شود، شخصی به نام دکتر ریو است. او که پزشک ماهری است، پس از مرگ سریدار خانه‌اش با تاول‌هایی روی بدن و مرگ چند تن دیگر با همین علائم، علت مرگ تمامی آن‌ها را یک بیماری مسری ترسناک می‌داند. دکتر کاسل که همکار پیر دکتر ریو است و در چین و پاریس با طاعون آشنایی پیدا کرده، نظر دکتر ریو را تائید کرده و اولین نفری است که با آشنایی با این بیماری، آن را طاعون می‌خواند. با همه‌ی تلاش آن‌ها و هشدارهایشان، اما مسئولین شهر اعتنایی به این اتفاقات و مرگ‌ومیرها نمی‌کنند و در نهایت با اهمال‌کاری آن‌ها، اران به شهری طاعون زده و خطرناک تبدیل می‌شود که چاره‌ای جز قرنطینه‌ی آن نیست.

این رمان روایت کننده‌ی یک شهر طاعون زده با مردمی بیمارگونه است که تا قبل از این فاجعه خود را پشت نقاب‌هایی از انسانیت مخفی کرده بودند و با ورود و همه‌گیری بیماری، از قاموس انسانی خود خارج شده و شخصیت منزجر کننده و حیوان گونه‌ی خود را به نمایش می‌گذارند. این رمان در ظاهر از بیماری مثل طاعون صحبت می‌کند اما در واقعیت کامو در این رمان فقط و فقط از نمادهای مختلف و مفاهیم عمیق پشت پرده‌ی‌شان صحبت کرده و با عنوان کردن این شهر بیمار گونه قصد دارد تا دنیای فعلی و مصائب آن را به ما نشان دهد. طاعون واقعی از نظر او، نازیسم است. او عقیده دارد همان گونه که قهرمان‌های داستان با ذهنیت‌ها، عقاید و اعمال متفاوتشان، دست به یک عصیان و طغیان زده و با نوعی هنجارشکنی دنیایی را نجات می‌دهند، در دنیای امروز هم باید قهرمانانی باشند که دست به نوعی طغیان زده و این جهان طاعون زده را که سرشار از درد و رنج و فقر آدمیان است را نجات بدهد.

این کتاب صوتی آلبر کامو را به عنوان نویسنده‌ای بزرگ به خواننده نشان می‌دهد که چطور توانسته نوعی تراژدی غم‌انگیز از انسان‌هایی که به نهایت تاریکی، یاس و خودخواهی رسیده‌اند را نشان دهد. جایی که دیگر عشق هم نمی‌تواند راه گشا باشد و عاشق و معشوقی که لحظه‌ای تاب دوری از یکدیگر را نداشتند، به عمد و از روی ترس از یکدیگر فرار کرده و معنای عشق واقعی و خالص را زایل می‌کنند. در واقع به نقل از کامو: «راه ساده برای آشنایی با یک شهر (همان جامعه)، این است که انسان بداند مردم آن چگونه کار می‌کنند، چگونه عشق می‌ورزند و چگونه می‌میرند...طاعون همه‌ی قدرت عشق یا حتی دوستی را از انسان سلب می‌کند، زیرا عشق تا حدی به آینده احتیاج دارد، ولی برای مردمان طاعون‌زده آینده‌ای وجود ندارد؛ آنان فقط در لحظه زنده‌اند.»

ویژگی بارز رمان صوتی طاعون این است که شما با هرگونه عقیده و ذهنیتی مواجه‌اید که ممکن است در نظر شما اشتباه‌ترین عقیده و از نظر دیگری درست‌ترین باشد. در واقع خواننده در هر لحظه با هر شخصیتی که به نظرش درست‌تر است هم ذات پنداری می‌کند؛ اما این از شخصیت میانه‌رو و نابغه‌ی کامو بر می‌آید که در سیر داستان هیچ‌گونه قضاوتی انجام نمی‌دهد و با این عقیده پیش می‌رود که فقط باید بیان‌کننده‌ی نظریات مختلف باشد چون همه حق اظهارنظر دارند.

درباره آلبرکامو

آلبر کامو نویسنده‌ی فرانسوی متولد 1913 در الجزیره است که آن زمان مستعمره‌ی فرانسه بوده است. او دارای داستان‌ها و مقاله هایی است که بیشتر آنها در مکتب پوچ‌گرایی یا اگزیستانسیالیستی نوشته‌شده‌اند و جزو شاهکارهای منثور فرانسه و جهان هستند. او در آثارش به مشکلات وجدان بشری با نمادها و یا حتی صراحت تمام صحبت کرده و خواننده را به فکر فرو می‌برد. آثار مهم و تأثیرگذار او شامل: انسان طاغی، مرگ خوش، سقوط، افسانه‌ی سیزیف هستند. این نویسنده‌ی توانمند در نهایت برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شد و در سال 1960 در سن 46 سالگی در یک سانحه‌ی رانندگی در گذشت.

ترجمه‌ کتاب طاعون به فارسی

آلبر کامو از نویسندگان مشهوری است که بین مخاطبان ایرانی طرفدار زیادی دارد. آثار او از جمله طاعون در ایران توسط ناشرین مختلف ترجمه و وارد بازار نشر شده است. «علی صدوقی» اولین مترجمی بود که در سال 1340 کتاب طاعون را به فارسی برگرداند. مشهورترین ترجمه طاعون متعلق به «رضا سید حسینی» از سوی نشر «نیلوفر» و ترجمه‌ی پرویز شهدی از سوی نشر چشمه است. همچنین این کتاب را حسین دهخدا برای نشر روزگار به فارسی برگردانده است. «اقدس یغمایی» و «حسین کاظمی یزدی» از دیگر مترجمین کتاب حاضر هستند. کتاب صوتی حاضر را انتشارات جیحون با ترجمه‌ی حسین کاظمی یزدی و روایت دلنشین هوتن شاطری پور در اختیار علاقه‌مندان به کتاب صوتی قرار داده است تا با خواندن این شاهکار ادبی نهایت لذت را ببرند.

در بخشی از کتاب صوتی طاعون می‌شنویم

چیزی که در شهر ما بیشتر استثنایی است، مشکلی است که هر فرد در هنگام مردن تجربه می‌کند. شاید مشکل کلمه‌ی درستی نباشد؛ «رنج» به این معنی نزدیک‌تر است. بیماری هیچ‌گاه دل‌پذیر نیست؛ ولی شهرهایی هستند که در هنگام بیماری به شما خدمات می‌دهند؛ شما می‌توانید به طریقی خودتان را رها کنید. بیمار به اندکی توجه نیاز دارد؛ او دوست دارد چیزی داشته باشد که به آن تکیه دهد و این کاملا طبیعی است. ولی در اران، گرمای بیش از حدش، الزامات تجارت، محیط ناامیدکننده، شبانگاهان ناگهانی و ماهیت لذت‌بخش آن نیازمند سلامتی است. بیمار در آنجا احساس ناجور بودن می‌کند، به حال مرد رو به موئی فکر کنید که پشت دیوارهایی که از گرما جلزوولز می‌کنند، گیر افتاده است؛ در حالی که همه‌ی مردم یا در کافه‌ها نشسته‌اند، با تلفن به دست درباره‌ی کالاهای تجاری کشتی، عوارض کشتی و تخفیف‌ها بحث می‌کنند. وقتی مرگ در چنین شرایطی و در یک مکان خشک به کمین شما نشسته است، آشکار است که این رنج به مرگ و حتی مرگی مدرن منتهی می‌شود. این اشاره‌های درهم و برهم ممکن است تصویری روشن از شهر ما ارائه دهد. هرچند ما نباید اغراق کنیم. در واقع، همه‌ی آنچه نقل شده ابتذال ظاهر این شهر و ابتذال زندگی در آن بود. ولی به محض اینکه بتوانید عادت کنید، می‌توانید مدت‌ها بدون مشکل آنجا زندگی کنید؛ و از آنجا که عادت‌ها دقیقا همان چیزی هستند که شهر ما در پی ترغیب کردنشان است، همه چیز بر وفق مراد پیش می‌رود. باید قبول کرد که تصویر زندگی در این شهر از این زاویه، اصلا جالب نیست. ولی دست کم، ناآرامی‌های اجتماعی برای ما ناشناخته‌اند. رک‌گویی و مهربانی و همچنین شهروندان کوشای ما همیشه تحسين ناظران را به همراه داشته‌اند. شهر اران، بی درخت، بی زرق و برق، بی روح و با ظاهر آرامش به پایان می‌رسد؛ و شما پس از مدت‌ها می‌توانید خوابی آرام آنجا داشته باشید. فرها د و تنها چیزی که باید اضافه کرد این است که شهر اران با منظرهای منحصر به فرد پیوند خورده است؛ در مرکز این جلگه‌ی لخت، تپه‌هایی نورانی حلقه زده‌اند و روبروی خلیجی بی‌نقص قرار گرفته‌اند. تنها چیزی که مایهی تأسف همه‌ی ما شده، این است که شهر پشت به این خلیج قرار گرفته و دیدن دریا را غیر ممکن کرده است و باید همواره به دنبال آن بگردید.

آنچه در بالا خواندید نقد و بررسی کتاب صوتی طاعون بود. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی داستان می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب صوتی طاعون

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی طاعون

بعدا ها هم یه کتاب می نویسن به اسم کرونا
در ۱ سال پیش توسط nazi zareh ( | )
بنظرم تنها بدی که داره موسیقی هست که گاها وسط داستان پخش میشه، ضمن اینکه خیلی بی مورد پخش میشه و هم خوانی هم با متن نداره، انقدر هم بلند هست که صدای گوینده گم میشه.
در ۱ سال پیش توسط ano...nge ( | )
به نظرم یکی از برجسته ترین آثار کامو هست. من رو خیلی تحت تاثیر قرار داد. بیش از ده سال از زمانی که خوندمش می گذره، اما تصویرهای روشنی ازش در ذهنم هست. داستان با رویارویی با مرگ شروع میشه، و مرگ چیزیه که در تمام طول داستان حضور مداوم و پررنگی داره. کامو شهری رو در شرایط بحرانی و اقشار مختلف جامعه رو در رویارویی با این شرایط و مرگ به تصویر کشیده. قهرمان اصلی داستان پزشکیه که تو اون روزا با آدم های زیادی که مبتلا شدن سر و کله می زنه. یادمه رو جلد کتاب نوشته بودم: من ساکن شهر طاعون زده ام! و بدتر از اون این که من ناقل طاعونم! هر چند در اصل طاعون یه استعاره ست، اما این روزها مدام این کتاب جلوی چشمم بوده.
در ۱ سال پیش توسط سحر عسگری ( | )
کاش گوینده ش بیشتر در گویندگیش و خوانش احساس میذاشت. یه جور حسی به آدم میده که انگار فقط داره از رو میخونه ....
در ۱ سال پیش توسط لادن اشجاری ( | )
یک عدم رضایت سطحی از خود گوینده و نحوه فراز و فرود در روایت داستان بعلاوه یک عدم رضایت عمقی از انتخاب ترجمه انتقاد من به این کتاب بود ولی در کل در فهم کتاب هیچ چیزی را از دست نخواهید داد
در ۱ سال پیش توسط Mah...ust ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ..
  • ۲۵
  • ۲۶
  • بعدی ›
  • آخرین ››